საქართველოს ელჩი ზურაბ ხამაშურიძე ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროში დაიბარეს
ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, დღეს ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ საქართველოს ელჩი ზურაბ ხამაშურიძე დაიბარა, რათა განეხილათ საქართველოს მოქალაქეების, ოპოზიციის ლიდერებისა და ჟურნალისტების მიმართ ძალადობა და საქართველოს მმართველი პარტიის დღევანდელი მტრული განცხადება ესტონეთის შესახებ.
მისივე ცნობით, ელჩთან შეხვედრისას საუბარი შეეხო საქართველოში გამართულ საპარლამენტო არჩევნებს, წინა და შემდგომ პერიოდს.
“არჩევნების მონიტორინგის საერთაშორისო ორგანიზაციებმა დაადასტურეს ფართომასშტაბიანი დარღვევების ფაქტი და ესტონეთის მთავრობამ თავისი პოზიცია გამოთქვა. ელჩთან შეხვედრაზე აღინიშნეს, რომ საქართველოს ქუჩებში საპროტესტო აქციების სასტიკი დარბევა მიუღებელია და არღვევს ადამიანის უფლებებს. ესტონეთი ამას ვერ მოითმენს. ჩვენ გავაკეთეთ შესაბამისი განცხადებები და დავაწესეთ სანქციები ქვეყანაში შესვლის აკრძალვის სახით 25 პოლიტიკოსისა და მაღალჩინოსნის მიმართ, რომლებიც პასუხისმგებელი არიან ძალადობაზე. მმართველი პარტიის გადაწყვეტილებით, შეაჩეროს საქართველოს ევროინტეგრაცია, ხალხი შოკირებული იყო და აიძულა ისინი, გასულიყვნენ ქუჩაში საკუთარი შეხედულებების გამოსახატავად და მათ აქვთ ამის უფლება“, – აღნიშნულია ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის განცხადებაში.
„ავტორიტარული ხელისუფლებისა და საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის დღევანდელი განცხადებები არის მიუღებელი, მტრული და სიცრუით სავსე. სამწუხაროა, რომ ქვეყნის წარმომადგენლები, რომელთა სუვერენიტეტს, ტერიტორიულ მთლიანობასა და ევროპისკენ მიმავალ პროგრესს ესტონეთი მხარს უჭერს თითქმის 30 წელია, ესტონეთის სუვერენიტეტის მიმართ მტრულ რიტორიკას ატარებენ, რითაც იმეორებენ რუსეთის მოსაზრებებს“, – განაცხადა მინისტრმა მარგუს ცაჰკნამ.

On 16 December, the Estonian Ministry of Foreign Affairs summoned Georgian Ambassador Zurab Khamashuridze to address concerns over violence against Georgian citizens, opposition leaders, and journalists, as well as a hostile statement made by Georgia’s ruling party about Estonia.
“Today’s statements by the authoritarian government and the chairman of Georgia’s Parliament are unacceptable, hostile, and full of lies,” said Estonian Foreign Minister Margus Tsahkna. He expressed regret that Georgian representatives, whose sovereignty, territorial integrity, and European aspirations Estonia has supported for nearly 30 years, have resorted to rhetoric echoing Russian talking points.
The discussion also covered Georgia’s recent parliamentary elections, which were marred by widespread violations according to international election monitoring organizations. Minister Tsahkna reiterated Estonia’s condemnation of these irregularities.
During the meeting, Estonia strongly criticized the Georgian government for its violent dispersal of protests, emphasizing that such actions contradict human rights principles. “Under the rule of law, Estonia cannot tolerate this,” Tsahkna stated. He highlighted Estonia’s response, including sanctions in the form of entry bans on 25 Georgian politicians and senior officials responsible for the violence.
Tsahkna also voiced concern over the Georgian ruling party’s decision to halt the country’s European integration, describing it as shocking and a trigger for mass public protests. “The decision has inspired people to take to the streets, and they have every right to express their views,” he said.