პარლამენტის დროებითი კომისიის სხდომაზე, სასურსათო პროდუქციის, მედიკამენტებისა და საწვავის ფასწარმოქმნის სტრუქტურის შემსწავლელი პარლამენტის დროებითი კომისიის მიერ მომზადებული დასკვნის განხილვა მიმდინარეობს.
შოთა ბერეკაშვილის განცხადებით, დასკვნა ერთობლივი მუშაობის შედეგად შემუშავდა და ის დაფუძნებულია რამდენიმე მნიშვნელოვან ფაქტორზე.
"ერთობლივი მუშაობის შედეგად შემუშავდა დასკვნა, რომლის საფუძველზეც შესწავლილი იქნა სამი მნიშვნელოვანი სექტორი; საკვებ პროდუქტების სექტორი, მედიკამენტების სექტორი და საწვავი. აღნიშნული დასკვნა დაფუძნებული არის რამდენიმე მნიშვნელოვან ფაქტორზე: შეხვედრების ფარგლებში ჩვენ 62 კომპანიას შევხვდით, რომლებიც იყვნენ სექტორში ძირითადი მოთამაშეები, ასვე შევხვდით ასოციაციებს, ასევე არაკომისიურ ფარგლებში 82 კომპანიას საოპერაციო ხარჯები შევისწავლეთ, მათი ბიზნეს პროცესები, ფინანსური სტაბილურობა, კომისიის ფარგლებში 3 თვის განმავლობაში მიმდინარეობდა საველე კვლევები და ამ საველე კვლევების ფარგლებში განსაკუთრებით, საკვებ პროდუქტებზე ხდებოდა მონიტორინგი ფასებზე და ეს მონიტორინგი ჩატარდა 28 თებერვლიდან 16 აპრილამდე“, - განაცხადა შოთა ბერეკაშვილმა.
ბერეკაშვილის განცხადებით, კომისიამ სხვადასხვა ევროპული ქვეყნის წარსული გამოცდილების საფუძველზე ჩაატარა მოკვლევა და მათი პრაქტიკის საფუძველზე შეიმუშავა დასკვნა, მეთოდები, რომლებიც ქართული ეკონომიკისთვის უფრო შესაბამისია. მისივე თქმით, კომისიის რეკომენდაცია აღმასრულებელი ხელისუფლებისთვის არის უფრო რბილი ჩარევა, ვიდრე აგრესიული, რამდენადაც ეს უფრო მეტ პრობლემას მოიტანს, ვიდრე სიკეთეს.
"დასკვნა ეფუძნება 3 მიმართულებას, რომ შევაჯამოთ: სისტემური გარდაქმნა, რომელიც იქნება საშუალო ვადიანი პერიოდი (6-9 თვემდე) ეს დაფუძნებული იქნება არასამართლიანი ვაჭრობის პრაქტიკის დირექტივაზე და საუკეთესო პრაქტიკებზე, ჩვენ დასკვნაზე აქ სხვადასხვა ქვეყნების მოდელები გვაქვს მოყვანილი - ესტონეთი, ლატვია, ლიეტუვა, ესპანეთი, ჰოლანდია და ამაზე უფრო დეტალებშია საუბარი, გადახდის ფორმებზე, ეს უკვე დეტალებია. დასკვნა ეფუძნება ზოგად სტრატეგიულ მიმართულებას, რადგან ეს გაეგზავნება აღმასრულებელ ხელისუფლებას და უფრო დეტალურად იქ დამუშავდება.
გრძელვადიანი სტრატეგია მოიცავს ლოგისტიკური ჯაჭვის შემცირებას და ასევე ადგილობრივი წარმოების ხელშეწყობას, კერძო ეტიკეტის მიმართულების განვითარებას, ეს არის 4 ქვეყნის გამოცდილება აღებული და თუკი აღმასრულებელი ხელისუფლება ჩათვლის საჭიროდ ჩვენი რეკომენდაციაა უფრო რბილი ჩარევა, ვიდრე აგრესიული ჩარევა და ფასების ადმინისტრირება, რადგან ეს შექმნის უფრო მეტ პრობლემებს, ვიდრე სიკეთეებს“, - განაცხადა შოთა ბერეკაშვილმა.

Parliamentary commission urges ‘soft intervention’ in food, medicine and fuel prices
Berekashvili noted that over a three-month period the commission conducted field research, including price monitoring of food products between 28 February and 16 April
A temporary parliamentary commission in Georgia has begun reviewing its final report on the structure of pricing in key sectors, including food products, medicines and fuel.
Shota Berekashvili, the commission chair, on Friday said  the report was developed through joint efforts and is based on several key factors. He said the commission studied three major sectors and held meetings with 62 companies identified as principal market players, as well as industry associations. In addition, operational and financial data from a further 82 companies were analysed.
Berekashvili noted that over a three-month period the commission conducted field research, including price monitoring of food products between 28 February and 16 April.
He added that the findings also draw on the experience of several European countries, including Estonia, Latvia, Lithuania, Spain and Netherlands, with the aim of identifying approaches suited to Georgia’s economic context.
The commission’s recommendations to the executive authorities emphasise a “softer” form of intervention rather than aggressive market controls. Berekashvili warned that strict price regulation could create more problems than benefits.
The report outlines three main directions: a medium-term systemic transformation over six to nine months, based on European best practices and directives on unfair trade practices; and a longer-term strategy focused on shortening supply chains, supporting local production and developing private-label products.
The conclusions will be submitted to the executive authorities for further consideration and detailed implementation.