შსს განცხადებას ავრცელებს
მთავრობის დადგენილებაში ცვლილებები ემსახურება გარკვეული ქვეყნების მოქალაქეებისთვის უვიზოდ შემოსვლის უფლების გამკაცრებას და უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლას, – ამის შესახებ შსს-ს განცხადებაშია აღნიშნული.
“გვსურს, საზოგადოებას მივაწოდოთ დეტალური ინფორმაცია 2025 წლის 17 აპრილს მიღებული ცვლილებების შესახებ, რომელშიც განსაზღვრულია იმ ქვეყნების ჩამონათვალი, რომელთა ვიზების ან/და ბინადრობის ნებართვების მქონე უცხოელებს შეუძლიათ საქართველოში უვიზოდ შემოსვლა და ყოფნა შესაბამისი ვადითა და პირობებით.
იქიდან გამომდინარე, რომ სხვადასხვა მედიასაშუალებასა და სოციალურ ქსელში არასწორი ინტერპრეტაციით, მიზანმიმართულად ვრცელდება ინფორმაცია, თითქოს აღნიშნული ცვლილება ამარტივებს საქართველოს საზღვარზე შემოსვლას რიგი ქვეყნების მოქალაქეებისთვის, განვმარტავთ, რომ 2025 წლის 17 აპრილს “იმ ქვეყნების ჩამონათვალის დამტკიცების შესახებ, რომელთა ვიზების ან/და ბინადრობის ნებართვების მქონე უცხოელებს შეუძლიათ საქართველოში უვიზოდ შემოსვლა შესაბამისი ვადითა და პირობებით“ საქართველოს მთავრობის 2015 წლის 5 ივნისის დადგენილებაში შესული ცვლილებები ემსახურება გარკვეული ქვეყნების მოქალაქეებისთვის საქართველოში უვიზოდ შემოსვლის უფლების გამკაცრებას და ემსახურება უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლას.
დადგენილების ცვლილებამდე არსებული რედაქციის თანახმად, ჩამოთვლილი ქვეყნების მოქალაქეებს ცვლილებების განხორციელებამდეც ჰქონდათ საქართველოში შემოსვლის უფლება, იმ შემთხვევაში თუ ისინი ფლობდნენ გალფის ქვეყნების ვიზას, ან ბინადრობის მოწმობას, თუმცა არ იყო დადგენილი ვიზის მოქმედების ვადები, შესაბამისად აღნიშნულ ქვეყნებთან მიმართებით, მოთხოვნები გამკაცრებულია.
გალფის ყურის ქვეყნების ვიზა ან/და ბინადრობის ნებართვა მათ აღარ მისცემთ საქართველოში უვიზოდ შემოსვლისა და ყოფნის უფლებას, თუ მათი საქართველოში შემოსვლის (საზღვრის გადაკვეთის) დღისთვის, მრავალჯერადი ვიზის ან/და ბინადრობის ნებართვის მოქმედების ვადა არის არანაკლებ 1 წლისა, რაც უნდა დასტურდებოდეს სამგზავრო ან/და სხვა შესაბამისი დოკუმენტით.
კერძოდ, შეზღუდვა ვრცელდება გალფის ყურის ქვეყნის ვიზის და ბინადრობის მქონე ავღანეთის ისლამური რესპუბლიკის, ბანგლადეშის სახალხო რესპუბლიკის, განის რესპუბლიკის, ეთიოპიის ფედერაციული დემოკრატიული რესპუბლიკის, ერიტრეას სახელმწიფოს, იემენის რესპუბლიკის, კამერუნის რესპუბლიკის, კოტ-დ’ივუარის რესპუბლიკის, კონგოს დემოკრატიული რესპუბლიკის, მაროკოს სამეფოს, ნიგერიის ფედერაციული რესპუბლიკის, პაკისტანის ისლამური რესპუბლიკის, სომალის ფედერაციული რესპუბლიკის, სირიის არაბთა რესპუბლიკის, სუდანის რესპუბლიკის, ტანზანიის გაერთიანებული რესპუბლიკის, უგანდის რესპუბლიკის მოქალაქეებზე“, – აღნიშნულია შინაგან საქმეთა სამინისტროს განცხადებაში.

Georgia’s Ministry of Internal Affairs has issued a detailed statement to clarify recent government amendments regarding visa-free entry, following what it described as “deliberate misinterpretations” circulating in the media and on social networks.
The ministry said the changes, adopted on April 17, 2025, to the government’s 2015 resolution, were being inaccurately portrayed as a relaxation of entry rules for certain foreign nationals. In response, officials stressed that the amendments are, in fact, aimed at tightening visa-free access in order to strengthen border control and combat illegal migration.
“We want to provide the public with clear and accurate information,” the ministry stated. “Contrary to misleading claims, the new regulations impose stricter conditions on visa-free entry for nationals of specific countries, particularly those entering Georgia with Gulf state visas or residence permits.”
The ministry explained that before the changes, citizens from certain countries could enter Georgia without a Georgian visa if they held valid documentation from Gulf nations. However, there were no requirements concerning the remaining validity period of such documents. The revised rules now require that the visa or residence permit be valid for at least one year as of the travel date—proof of which must be presented with appropriate documentation.
This restriction specifically affects citizens of Afghanistan, Bangladesh, Ghana, Ethiopia, Eritrea, Yemen, Cameroon, Côte d’Ivoire, the Democratic Republic of the Congo, Morocco, Nigeria, Pakistan, Somalia, Syria, Sudan, Tanzania, and Uganda.
The ministry emphasized that these measures are part of ongoing efforts to address illegal migration and reinforce national security, rather than an effort to simplify entry for foreign nationals.