შსს-მ აკუსტიკური იარაღის, ელექტროშოკური და გაზის აეროზოლური მოწყობილობების ბრუნვის რეგულირებასთან დაკავშირებით საკანონმდებლო ცვლილებები შეიმუშავა
საზოგადოებრივი უსაფრთხოებისა და მართლწესრიგის კიდევ უფრო ეფექტიანად დაცვისა და დანაშაულის პრევენციის მიზნით, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, აკუსტიკური იარაღის, ელექტროშოკური და გაზის აეროზოლური მოწყობილობების ბრუნვის რეგულირებასთან დაკავშირებით საკანონმდებლო  ცვლილებები შეიმუშავა. დოკუმენტი უკვე წარედგინა საკანონმდებლო ორგანოს, - ამის შესახებ შსს-ს განცხადებაშია აღნიშნული.
"შემუშავებული ცვლილებების თანახმად:
ხმოვანი (აკუსტიკური) იარაღი, რომელიც კონსტრუქციულად დამზადებულია მხოლოდ ხმოვანი (ფუჭი) ვაზნის სასროლად და გამოიყენება თეატრალურ წარმოდგენაში, კინოჩვენებაში, სატელევიზიო ჩვენებაში, ისტორიულ რეკონსტრუქციაში, აღლუმსა და სპორტულ ღონისძიებაში მისი საქართველოში შემოტანა დაექვემდებარება ნებართვას.
მოქალაქის მიერ ხმოვანი (აკუსტიკური) იარაღის შეძენა შესაძლებელი იქნება მხოლოდ შინაგან საქმეთა სამინისტროს ტერიტორიული ორგანოს წინასწარი წერილობითი თანხმობის (ცნობა) წარდგენის საფუძველზე. ამასთან, ძალაში რჩება მოქმედი ნორმები, რომლითაც ხმოვანი (აკუსტიკური) იარაღის გადატანა-გადაზიდვა ან გადაგზავნისთვის მხოლოდ პოლიციის მიერ გაცემული თანხმობის საფუძველზე უშვებს;
გარდა ამისა, პოლიციას ენიჭება უფლებამოსილება დაადგინოს აკუსტიკური იარაღის შეძენაზე შეზღუდვები, როგორც რაოდენობის, ისე შეძენის პერიოდულობის კუთხით;
გაზის აეროზოლური მოწყობილობის (წიწაკის სპრეი) იმპორტი დაექვემდებარება ნებართვას;
გაზის აეროზოლური მოწყობილობის (წიწაკის სპრეი) შეძენა შესაძლებელი იქნება 18 წლის ზემოთ ასაკის პირებისთვის, შსს-ს ტერიტორიული ორგანოს წერილობითი თანხმობის (ცნობა) წარდგენის საფუძველზე;
გარდა ამისა, ელექტროშოკური მოწყობილობა აიკრძალება სამოქალაქო ბრუნვაში. მხოლოდ ადმინისტრაციული ორგანოები ან კერძო დაცვითი ორგანიზაციები, საკუთარი უფლებამოსილების შესასრულებლად, შეძლებენ ელექტროშოკური მოწყობილობის შემოტანას და გამოყენებას", - აღნიშნულია განცხადებაში.

MIA of Georgia said the amendments were intended to strengthen public safety, protect public order and enhance crime prevention
Georgia’s Interior Ministry has submitted legislative amendments to parliament aimed at tightening regulations on acoustic weapons, electroshock devices and gas aerosol sprays, according to a statement released by the ministry.
Under the draft:
• Acoustic (sound) weapons designed exclusively for firing blank rounds and used in theatre, film, television, historical reenactments, parades and sporting events will require an import permit.
Private individuals will be able to purchase such devices only with prior written approval issued by a territorial unit of the Interior Ministry. Existing rules on transportation and shipment - which also require police authorisation - remain unchanged. Police will additionally be authorised to set limits on the quantity of such devices and the frequency of their purchase.
• Gas aerosol devices (pepper spray) will require an import permit.
Purchase will be allowed only for individuals aged 18 and over, and only upon submission of written approval from a territorial police unit.
• Electroshock devices will be banned from civilian circulation.
Only administrative agencies and private security organisations will be allowed to import and use them for the fulfilment of their official duties.
The ministry said the amendments were intended to strengthen public safety, protect public order and enhance crime prevention.