შსს - პარლამენტის წინ გაშლილ კარავში გაჩენილ ხანძართან დაკავშირებით გამოძიება 188-ე მუხლის მე-2 ნაწილით მიმდინარეობს
რუსთაველის გამზირზე, პარლამენტის წინ გაშლილ კარავში გაჩნდა ხანძარი, მომხდარ ფაქტზე ტარდება ყველა შესაბამისი საგამოძიებო მოქმედება, – ამის შესახებ შსს-ს განცხადებაშია აღნიშნული.
"მიმდინარე წლის 12 მარტს, რუსთაველის გამზირზე, პარლამენტის წინ გაშლილ კარავში გაჩნდა ხანძარი. ინფორმაციის მიღებისთანავე, ადგილზე გამოცხადდნენ შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაბამისი დანაყოფები. ფაქტის შემსწრე აქტივისტების – 1996 წელს დაბადებული გოჩა ბაშელიშვილისა და 1975 წელს დაბადებული რომან იაცენკოს გადმოცემით, ღამის განმავლობაში იმყოფებოდნენ პარლამენტის წინ განთავსებულ ერთ-ერთ კარავში, რა დროსაც, კარავს გაურკვეველ ვითარებაში გაუჩნდა ცეცხლი. ცეცხლის ჩაქრობა მათივე ძალებით სწრაფადვე მოხერხდა. მომხდარის შედეგად არავინ დაშავებულა.
ხანძრის ფაქტზე გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 188-ე მუხლის მე-2 ნაწილით მიმდინარეობს, რაც ცეცხლთან ან მომეტებული საფრთხის წყაროსთან გაუფრთხილებელი მოპყრობით ნივთის დაზიანებას ან განადგურებას გულისხმობს.
შესაბამისად, გამოკითხვის მიზნით, გოჩა ბაშელიშვილი და რომან იაცენკო, გადაყვანილ იქნენ პოლიციაში.
ალკოტესტით გადამოწმების შედეგად, მათ ალკოჰოლური თრობა დაუდასტურდათ. საგამოძიებო მოქმედებების ფარგლებში, გამოკითხვის მიზნით, პოლიციის განყოფილებაში ასევე გადაყვანილ იქნა ინციდენტის დროს ადგილზე მყოფი კიდევ ერთი პირი – დარეჯან ცხვიტარია. მომხდარ ფაქტზე ტარდება ყველა შესაბამისი საგამოძიებო მოქმედება, მათ შორის ადგილის დათვალიერების პროცესში, განხორციელდა ხანძრის შედეგად დაზიანებული კარვის ამოღება. ასევე, დამატებით უსაფრთხოების მიზნით, მოხდა მიმდებარე პერიმეტრის გათავისუფლება“, – აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Police investigate fire at protest tent outside parliament in central Tbilisi
The Ministry of Internal Affairs of Georgia said on Thursday emergency services were dispatched after reports that a tent near the parliament building had caught fire on 12 March
Authorities in Tbilisi are investigating a fire that broke out overnight in a protest tent set up outside the Georgian parliament on central Rustaveli Avenue.
The Ministry of Internal Affairs of Georgia said on Thursday emergency services were dispatched after reports that a tent near the parliament building had caught fire on 12 March.
Witnesses, identified by police as activists Gocha Bashelishvili, born in 1996, and Roman Iatsenko, born in 1975, told investigators they had been staying in the tent during the night when it caught fire under unclear circumstances.
They managed to extinguish the blaze themselves shortly afterwards.
No injuries were reported in the incident.
Police said both men were taken to a station for questioning. Breathalyser tests indicated that they had been under the influence of alcohol at the time.
Another individual present at the scene, Darejan Tskhvitaria, was also brought in for questioning as part of the investigation.
The investigation has been launched under Article 188, Part 2 of the Georgian criminal code, which concerns damage or destruction of property caused by negligent handling of fire or another source of increased danger.
Investigators also removed the fire-damaged tent from the site as evidence, while the surrounding area was temporarily cleared for safety reasons.