შვედეთი საქართველოს მთავრობასთან ურთიერთობას აჩერებს
შვედეთის მთავრობა საქართველოს მთავრობასთან თანამშრომლობას აჩერებს, – ამის შესახებ მედიას შვედეთის საგარეო ვაჭრობის მინისტრმა ბენჟამინ დუსამ განუცხადა.
“საქართველოში განვითარებული მოვლენები უკვე დიდი ხანია, შემაშფოთებელია. გასულ უქმეებზე ჩატარებულ საპარლამენტო არჩევნებზე საერთაშორისო დამკვირვებლების მიერ დაფიქსირებული დარღვევები ამას კიდევ უფრო ამძაფრებს“, – აცხადებს ბენჟამინ დუსა ადგილობრივ მედიასთან.
მისივე თქმით, „ქვეყნის სამოქალაქო საზოგადოების დემოკრატიული როლის შესრულებაში ხელის შეშლის მცდელობები, მათ შორის შემზღუდველი კანონმდებლობის მეშვეობით, ეწინააღმდეგება ევროკავშირის ნორმებსა და ღირებულებებს“.
„შესაბამისად, მთავრობა აჩერებს შვედურ-ქართულ სამთავრობო უწყებებს შორის მიმდინარე პირდაპირ თანამშრომლობას, მათ შორის საქართველოს საგადასახადო სამსახურთან“, – აცხადებს ბენჟამინ დუსა.
დუსას განცხადებით, თანამშრომლობა შესაძლოა, განახლდეს მომავალში, თუ საქართველო კვლავ დაუახლოვდება ევროკავშირს.
როგორც ადგილობრივი მედია წერს, შვედეთის დახმარება საქართველოსთვის წელიწადში დაახლოებით 200 მილიონ კრონს შეადგენს. მათივე ცნობით, მიმდინარე წელს 25 მილიონი კრონი ქვეყნის სამოქალაქო საზოგადოებისთვის გადანაწილდა.

In a recent announcement, Sweden’s Minister for Development Cooperation and Foreign Trade, Benjamin Dousa, confirmed that the Swedish government is halting all direct cooperation with Georgian authorities due to growing concerns over the country’s democratic trajectory.
This decision comes in light of reported irregularities in Georgia’s parliamentary elections, which took place on October 26 and sparked criticism from both local opposition parties and international observers.
“The government is pausing all bilateral cooperation with Georgian authorities,” Dousa stated on X.
However, he emphasized that the Swedish government remains open to resuming cooperation if Georgia recommits to democratic principles and strengthens its alignment with European Union values.
“At the same time, we have increased support for non-governmental civil society by SEK 25 million,” Dousa added.
This aid is part of Sweden’s ongoing annual assistance, which amounts to approximately 200 million SEK, aimed at supporting democracy, transparency, and human rights in the region.