მაისში უკრაინის თავდაცვის ძალებმა 100 კვადრატული კილომეტრით მეტი ტერიტორია გაათავისუფლეს, ვიდრე დაკარგეს და პირველად დაარტყეს სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსების ობიექტებს მოსკოვსა და მოსკოვის ოლქში, - ამის შესახებ უკრაინის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდალმა ალექსანდრ სირსკიმ განაცხადა.
ფრონტზე სიტუაცია კვლავ რთული და დინამიურია. მტერი აგრძელებს აღმოსავლეთ და სამხრეთ უკრაინაში წინსვლის მცდელობას და საბრძოლო შეტაკებების რაოდენობა მნიშვნელოვნად გაიზარდა. ყველაზე ინტენსიური ბრძოლები გრძელდება პოკროვსკის, ალექსანდროვსკის და ჰულიაი-პოლიეს მიმართულებით“, - განაცხადა სირსკიმ.
მისივე თქმით, უკრაინის ძალები გარკვეულ ტერიტორიებზე ინიციატივის შენარჩუნებას განაგრძობენ. მაისში აქტიური ოპერაციების შემდეგ, გათავისუფლებული და დაკარგული ტერიტორიების თანაფარდობა უკრაინის სასარგებლოდ თითქმის 100 კვადრატულ კილომეტრს შეადგენს.
სირსკიმ აღნიშნა, რომ წლის დასაწყისიდან უკრაინული მიწის 600 კვადრატულ კილომეტრზე მეტი გათავისუფლდა.
მისივე თქმით, ერთი თვის განმავლობაში, უკრაინის ძალებმა ათასობით წარმატებული დარტყმა განახორციელეს მტრის სამხედრო ობიექტების წინააღმდეგ.
"მაისში "ღრმა დარტყმის“ ოპერაციების შედეგად მტრისთვის მიყენებულმა პირდაპირმა და ირიბმა ეკონომიკურმა ზარალმა დაახლოებით 1,058 მილიარდი დოლარი შეადგინა. პირველად, მოსკოვსა და მოსკოვის რეგიონში სამხედრო-სამრეწველო და საწვავისა და ენერგეტიკის ობიექტებზე წარმატებული დარტყმების სერია ერთიანი გეგმის ფარგლებში განხორციელდა“, - განაცხადა სირსკიმ.
როგორც მან აღნიშნა, საჰაერო თავდაცვის ძალებმა და საშუალებებმა მნიშვნელოვანი სამუშაო შეასრულეს. მაისში მათ 59 000-ზე მეტი საჰაერო სამიზნე გაანადგურეს და მტრის 25 სარაკეტო და საჰაერო დარტყმა მოიგერიეს. ამავდროულად, გენერალმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინას კვლავ სჭირდება დამატებითი თანამედროვე საჰაერო თავდაცვის სისტემები და რაკეტები.
სირსკის განცხადებით, გასულ თვეში, საზღვაო ძალებმა საბრძოლო მოქმედებების ზონაში სამოქალაქო გემების უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად დაახლოებით 1500 ოპერაცია ჩაატარეს, რამაც 633 გემის უსაფრთხოდ გავლა გახადა შესაძლებელი.

Despite those results, Syrskyi stressed that Ukraine continued to require additional modern air defence systems and missiles
Ukraine's armed forces liberated more territory than they lost during May and carried out coordinated strikes on military-industrial facilities in Moscow and the surrounding region for the first time, Commander-in-Chief Oleksandr Syrskyi has said.
In a statement assessing the battlefield situation on Monday, Syrskyi said fighting remained difficult and highly dynamic, with Russian forces continuing attempts to advance in eastern and southern Ukraine.
"The enemy continues its offensive efforts, and the number of combat engagements has increased significantly," Syrskyi said, adding that the heaviest fighting was taking place in the Pokrovsk, Oleksandrivsk and Huliaipole sectors.
Syrskyi added Ukrainian forces have managed to maintain the initiative in certain areas. Following active operations in May, the balance between liberated and lost territory was nearly 100 square kilometres in Ukraine's favour.
He said more than 600 square kilometres of Ukrainian territory had been liberated since the beginning of the year.
Syrskyi also said Ukrainian forces had carried out thousands of successful strikes against Russian military targets over the past month.
According to the military chief, Ukraine's "deep strike" operations in May inflicted direct and indirect economic losses on Russia estimated at around $1.06bn.
He said the campaign included, for the first time, a series of coordinated attacks on military-industrial, fuel and energy facilities in Moscow and the Moscow region under a unified operational plan.
He added that Ukraine's air defence forces destroyed more than 59,000 aerial targets during the month and repelled 25 missile and air attacks.
Despite those results, Syrskyi stressed that Ukraine continued to require additional modern air defence systems and missiles.
The commander-in-chief also said Ukraine's navy conducted around 1,500 operations in May to ensure the safety of civilian shipping in the combat zone, enabling 633 vessels to pass safely through maritime routes.