ამ ომის ორ ადამიანს შორის დაპირისპირებამდე დაყვანა უდიდესი სამსახურია, რაც შეგვიძლია მტერს გავუწიოთ, - ამის შესახებ უკრაინის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდალმა ალექსანდრ სირსკიმ განაცხადა.
სირსკის თქმით, გაკვირვებული დარჩა თავდაცვის ყოფილ მინისტრ მიხაილო ფედოროვთან თითქოსდა კონფლიქტის შესახებ ინფორმაციის მოსმენით. მან აღნიშნა, რომ მათ ურთიერთობას ყოველთვის სამუშაო ურთიერთობად აღიქვამდა, მიუხედავად გარკვეულ საკითხებზე განსხვავებული პოზიციებისა.
"ჩემთვის სიურპრიზი იყო იმის გაგება, რომ მინისტრსა და მე კონფლიქტი გვქონდა. ჩვენს ურთიერთობას სამუშაო ურთიერთობად აღვიქვამდი: რთული საკითხებით, განსხვავებული პოზიციებით. ასე უნდა იყოს ორ ინსტიტუტს შორის დიდი ომის დროს“, - განაცხადა სირსკიმ.
მთავარსარდალმა ასევე მიმართა ფედოროვს და ბოდიში მოუხადა.
"თუ ვინმეს რამენაირად ვაწყენინე: ბოდიშს ვიხდი. შეიძლება მკაცრი ვიყო, მაგრამ გთხოვთ თქვენ და ყველას, ვინც ახლა დიდი ინტერესით ადევნებს თვალყურს ამ ამბავს: მოდით, ვკონცენტრირდეთ არა პირადზე, არამედ გლობალურზე - გამარჯვებაზე“, - განაცხადა სირსკიმ.
მისივე თქმით, არც ერთი ადამიანი არ არის უფრო მნიშვნელოვანი, ვიდრე სახელმწიფო და ომის ცალკეულ ჩინოვნიკებს შორის დაპირისპირებამდე დაყვანის მცდელობები მხოლოდ რუსეთის სასარგებლოდ მუშაობს.
„უკრაინა ფედოროვზე, სირსკიზე ან ნებისმიერ ჩვენგანზე მეტია. უკრაინა გადარჩება არა იმიტომ, რომ მას შეუცვლელი ხალხი ჰყავს, არამედ იმიტომ, რომ მას ჰყავს არმია, ინსტიტუტები და მილიონობით ადამიანი, რომლებიც თავიანთ საქმეს აკეთებენ. ამ ომის ორ ადამიანს შორის დაპირისპირებამდე დაყვანა უდიდესი სამსახურია, რაც შეგვიძლია მტერს გავუწიოთ“, - განაცხადა მთავარსარდალმა.
სირსკის თქმით, მას ასევე აშფოთებს ის ფაქტი, რომ საზოგადოება სულ უფრო მეტად იყოფა „ფედოროვის ბანაკად“ და „სირსკის ბანაკად“. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ კონტრაქტების, შესყიდვებისა და მობილიზაციის საკითხები გაცილებით უფრო რთულია, ვიდრე სოციალურ მედიაში განხილვები და მათი მოგვარება ლოზუნგებით არ შეიძლება.
მთავარსარდალმა ასევე განაცხადა, რომ გამარჯვება, უპირველეს ყოვლისა, ყოველდღიური მუშაობით იქნება უზრუნველყოფილი და არა საჯარო კონფლიქტებით ან საინფორმაციო კამპანიებით.

Ukraine’s Commander-in-Chief, Oleksandr Syrskyi, has dismissed reports of a personal conflict with former Defence Minister Mykhailo Fedorov, urging the public to focus on the country’s war effort rather than internal disputes.
Syrskyi said he was surprised by media reports suggesting the two had been at odds, describing their relationship as a professional one despite occasional differences of opinion.
“I was surprised to learn that the Minister and I were supposedly in conflict. I regarded our relationship as a working one, with difficult issues and differing positions. That is how relations between two institutions should function during a major war,” Syrskyi said.
The commander-in-chief also apologised if he had offended anyone, adding that the priority should be Ukraine’s victory rather than personal disagreements.
“Ukraine is greater than Fedorov, Syrskyi or any one of us. Reducing this war to a confrontation between two individuals is one of the greatest services we could do for the enemy,” he said.
Syrskyi also expressed concern over growing public divisions between “Fedorov’s camp” and “Syrskyi’s camp”. He stressed that issues such as defence procurement, military contracts and mobilisation are far more complex than social media debates and cannot be resolved through slogans.
He concluded by saying that Ukraine’s success would be achieved through “daily work” rather than public disputes or information campaigns, adding that “wars are won through real effort, not public drama”.