სლოვაკეთში, ირლანდიასა და მალაიზიაში საქართველოს ახალი ელჩები ჰყავს
სლოვაკეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად კონსტანტინე ქვაჩაკიძე დაინიშნა. 2000 წლიდან კონსტანტინე ქვაჩაკიძე საგარეო საქმეთა სამინისტროს ცენტრალურ აპარატსა და საქართველოს დიპლომატიურ მისიებში სხვადასხვა თანამდებობას იკავებდა. სლოვაკეთის რესპუბლიკაში დანიშვნამდე, ის კვიპროსის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩი იყო, მანამდე კი, იყო ევროპის საბჭოსთან საქართველოს მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილე.
ირლანდიაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად სოფიო ქაცარავა დაინიშნა. აღსანიშნავია, რომ სოფიო ქაცარავა 2020 წლის პირველი მარტიდან იკავებდა დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებულ სამეფოში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის, ხოლო 2021 წლის პირველი აგვისტოდან 2024 წლის 15 ოქტომბრამდე – დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებულ სამეფოში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩისა და საერთაშორისო საზღვაო ორგანიზაციაში საქართველოს მუდმივი წარმომადგენლის პოზიციებს. 2016-2019 წლებში გახლდათ საქართველოს პარლამენტის წევრი, საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე. 2016 წელს სოფიო ქაცარავას მიენიჭა დედოფალ ელისაბედ II-ის ჯილდო. მას ასევე მინიჭებული აქვს საგანგებო და სრულუფლებიანი დესპანის დიპლომატიური რანგი.
მალაიზიაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის პოზიციას ირაკლი ასაშვილი დაიკავებს. აღსანიშნავია, რომ 2024 წლის პირველი ივნისიდან ის იყო მალაიზიაში საქართველოს საელჩოს საგანგებო და სრულუფლებიანი დესპანი, საქმეთა დროებითი რწმუნებული. ირაკლი ასაშვილს დიპლომატიურ სამსახურში მუშაობის ხანგრძლივი გამოცდილება აქვს. ის სხვადასხვა პოზიციაზე მუშაობდა როგორც საგარეო საქმეთა სამინისტროს ცენტრალურ აპარატში, ისე დიპლომატიურ მისიებში. 2018-2023 წლებში ირაკლი ასაშვილს ეკავა ინდონეზიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის თანამდებობა; ის ასევე იყო საქართველოს გენერალური კონსულო თურქეთის რესპუბლიკის ქალაქ ტრაპიზონსა და ქალაქ სტამბოლში. ირაკლი ასაშვილს მინიჭებული აქვს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის დიპლომატიური რანგი.

Georgia appoints new ambassadors to Slovakia, Ireland, and Malaysia
The Ministry of Foreign Affairs of Georgia has announced the appointment of three new ambassadors to key diplomatic posts in Europe and Asia.
Konstantine Kavtaradze has been named Georgia’s new Ambassador to the Slovak Republic. Kavtaradze, a long-serving diplomat, has held multiple positions at the Ministry of Foreign Affairs and in Georgian diplomatic missions since 2000. Before this appointment, he served as Georgia’s Ambassador to Cyprus and as Deputy Permanent Representative to the Council of Europe.
Sophie Katsarava will serve as Georgia’s new Ambassador to Ireland. She previously represented Georgia as Ambassador to the United Kingdom and Northern Ireland and served as the country’s Permanent Representative to the International Maritime Organization from 2021 to 2024. Katsarava was also a Member of Parliament and Chair of the Foreign Affairs Committee from 2016 to 2019. In 2016, she was honored with Queen Elizabeth II’s Award for her diplomatic work.
In Malaysia, Irakli Asashvili has been appointed as Georgia’s Ambassador. Asashvili has a long-standing career in the diplomatic service, having worked in both the central office of the Foreign Ministry and various overseas missions. From 2018 to 2023, he served as Ambassador to Indonesia and previously held the position of Consul General in both Trabzon and Istanbul, Turkey. Since June 2024, he had been acting as Chargé d’Affaires in Malaysia.