სოხუმის დაცემიდან 32 წელი გავიდა
სოხუმის დაცემიდან 32 წელი გავიდა. 1992 წლის 14 აგვისტოს დაწყებული შეიარაღებული დაპირისპირება ომში გადაიზარდა, რომელიც 13 თვესა და 13 დღეს გაგრძელდა და 1993 წლის 27 სექტემბერს სოხუმის დაცემით დასრულდა.
ქართულ შენაერთებს აფხაზებთან ერთად ჩრდილოეთ კავკასიიდან დაქირავებული მებრძოლები, კაზაკთა მილიციის და არაოფიციალურად გუდაუთაში განლაგებული რუსეთის სამხედრო ბაზის შენაერთები ებრძოდნენ.
სოხუმისთვის გადამწყვეტ ბრძოლას 27 ივლისს სოჭში ცეცხლის შეწყვეტისა და და სამხედრო ტექნიკის კონფლიქტის ზონიდან გაყვანის შესახებ დადებული შეთანხმება უძღოდა, თუმცა აფხაზური მხრიდან ის 16 სექტემბერს დაირღვა.
ამ დღეს სეპარატისტებმა ფართომასშტაბიანი იერიში მიიტანეს სოხუმზე ზღვიდან, ჰაერიდან და ხმელეთის მისადგომებიდან. საქართველოს კი, შეთანხმების თანახმად, ამ დროისთვის მძიმე შეიარაღების დიდი ნაწილი უკვე კონფლიქტის ზონიდან გაყვანილი ჰყავდა. მასობრივ შემოტევას სუსტი შეიარაღებით ქართულმა ნაწილებმა ვერ გაუძლეს. ქალაქი საბოლოოდ დაეცა.
სოხუმის დაცემის დღეს რუსმა ოკუპანტებმა და აფხაზმა სეპარატისტებმა აფხაზეთის უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარე ჟიული შარტავა, გურამ გაბისკირია და რაულ ეშბა, რომლებმაც ქალაქის დატოვებაზე უარი თქვეს, მთავრობის სახლის წინ 30-მდე ქართველთან ერთად დახვრიტეს, ალექსანდრე ბერულავა კი უგზო-უკვლოდ დაიკარგა.
27 სექტემბერს დაეცა სოხუმი, 29 სექტემბერს – ოჩამჩირე, 30 სექტემბერს კი გალი, რითაც აფხაზეთი სეპარატისტების ხელში გადავიდა.
საქართველოს შეიარაღებული ძალების სრულ დამარცხებას რეგიონში ქართული მოსახლეობის ეთნიკური წმენდა მოჰყვა. გადარჩენილი 300 ათასი ადამიანი კი დევნილად იქცა.

Georgia marks 32 years since the fall of Sokhumi
The armed conflict that began on August 14, 1992, escalated into a war lasting 13 months and 13 days, ending on September 27, 1993, with the fall of the Abkhaz capital.
Georgian forces faced not only Abkhaz separatist units but also fighters from the North Caucasus, Cossack militias, and divisions from the Russian military base unofficially stationed in Gudauta, 37 km northwest of Sokhumi.
The decisive battle for Sokhumi followed the July 27 ceasefire agreement signed in Sochi, which called for a withdrawal of heavy weaponry from the conflict zone. However, separatist forces violated the truce on September 16, launching a massive assault on Sokhumi from the sea, air, and land. By then, in accordance with the agreement, Georgia had already removed most of its heavy armaments. Unable to withstand the offensive with limited weaponry, Georgian units were eventually overrun, and the city fell.
On the day Sokhumi was captured, Russian forces and Abkhaz separatists executed Chair of the Supreme Council of Abkhazia Zhiuli Shartava, Guram Gabiskiria, and Raul Eshba - who refused to abandon the city - alongside around 30 other Georgians in front of the government building. Another official, Aleksandre Berulava, went missing without trace.
The fall of Sokhumi was followed by the loss of Ochamchire on September 29 and Gali on September 30, placing the entire region under separatist control.
The defeat of Georgian forces was accompanied by the ethnic cleansing of the local Georgian population in Abkhazia. More than 300,000 survivors were forced into displacement, becoming internally displaced persons.