სრულიად საქართველოს საპატრიარქო ტახტის მოსაყდრის, სენაკისა და ჩხოროწყუს მიტროპოლიტ შიოს სააღდგომო ეპისტოლე
სრულიად საქართველოს საპატრიარქო ტახტის მოსაყდრის, სენაკისა და ჩხოროწყუს მიტროპოლიტ შიოს  სააღდგომო ეპისტოლე
სრულიად საქართველოს საპატრიარქო ტახტის მოსაყდრის, სენაკისა და ჩხოროწყუს მიტროპოლიტ შიოს (მუჯირი) სააღდგომო ეპისტოლე
საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის ღვთივკურთხეულ სულიერ შვილებს
ყოვლადსამღვდელონო მღვდელმთავარნო, ღირსნო მოძღვარნო, დიაკონნო, ბერმონაზონნო, სრულიად საქართველოს ყოველნო მკვიდრნო და ჩვენი ქვეყნის საზღვრებს გარეთ მცხოვრებნო თანამემამულენო!
ქრისტე აღდგა!
დღეს ხარობს და ზეიმობს სამყარო! მხსნელი სოფლისა, დასაბამი და წყარო სიცოცხლისა, მაცხოვარი ჩვენი აღდგა მკვდრეთით და შემუსრა ბჭენი ჯოჯოხეთისა!
აღდგა უფალი, დაიმსხვრა საკვრელნი ბოროტებისა და განქარდა ძალი ეშმაკისა!
აღდგა უფალი და მოეფინა მარადიული ნათელი ყოველსა ქვეყანასა ზედა!
აღდგა უფალი ღმერთი ჩვენი და სიყვარულმა განაღო ყოველი დახშული და კაცთათვის განუხსნელნი კარნი!
დღეს განეცხადა კაცობრიობას გონებამიუწვდომელი საიდუმლო, აღდგომა მაცხოვრისა, ლოდსაკიდური ჩვენი რწმენისა, რამეთუ ბრძანებს მოციქული პავლე: „უკეთუ ქრისტე არა აღდგომილ არს, ამაო არს სარწმუნოებაჲ ეგე თქუენი“ (1 კორ. 15,17).
დღეს ჩვენ გამო განკაცებული, ჯვარცმული და საფლავად დადებული მაცხოვარი მკვდრეთით აღადგენს კაცობრივ ბუნებას, შემუსრავს ჯოჯოხეთის ძალაუფლებას და ცოდვის ტყვეობისგან გამოხსნილ ადამიანს კვლავ დასაბამიერ, სამოთხისეულ ნეტარებას აზიარებს.
დიდია ამ მოვლენით გამოწვეული სიხარული, ზეიმობს მოაზროვნე ქმნილება და ყველა ერთად წმინდა გრიგოლ ღვთისმეტყველის სიტყვებთან თანახმიერნი ვღაღადებთ: „დღეს მიეცემა ხსნა სოფელს, როგორც ხილულს, ასევე უხილავს. ქრისტე აღდგა მკვდრეთით, თანააღდექით!.. გათავისუფლდით ცოდვის ბორკილებისგან! ჯოჯოხეთის ბჭენი განიხსნება და სიკვდილი შეიმუსრება, ძველი ადამი განიშორება და ახალი განსრულდება“ (თექვსმეტი სადღესასწაულო სიტყვა. სიტყვა XLV).
ჩვენ განვვლეთ წმინდა დიდი მარხვის პერიოდი, როცა ქრისტიანები მკვდრეთით აღდგომილ მაცხოვართან შესახვედრად ემზადებიან; ლოცვითა და მარხვით ვესწრაფოდით სულის განწმენდას, რათა მიახლებულნი ყოვლადმოწყალე უფალს, ღირსნი გავმხდარიყავით მისი სიტყვების მოსმენისა: „მოვედით ჩემდა ყოველნი მაშვრალნი და ტვირთმძიმენი და მე განგისვენო თქვენ“ (მთ. 11, 28).
თუმცა ამ მზადების დროს ჩვენი გულები მწუხარებამ მოიცვა, დიდი მარხვის ჯვრის თაყვანისცემის კვირაში ღვთივ მიიცვალა სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი, უწმინდესი და უნეტარესი ილია II.
ამიტომ ახლა, როცა საყვარელი მამის გარდაცვალებით დაობლებულნი ვხედავთ ქრისტეს აღდგომით დამარცხებულ სიკვდილს, განსაკუთრებით გვანუგეშებს დავით მეფსალმუნის სიტყვები: „პატიოსან არს წინაშე უფლისა სიკვდილი წმინდათა მისთა“ (ფს. 115, 6), რადგან ჩვენთვის, ქრისტიანთათვის, გარდაცვალება არა წარწყმედა, არამედ ცხონებისა და მარადიული ნეტარებისკენ მიმავალი გზაა. სწორედ ეს არის აღდგომის სიხარულის საზრისი, თითოეული ადამიანის სასოებისა და სიხარულის საფუძველი...
მისი უწმინდესობისა და უნეტარესობის 49-წლიანი მოღვაწეობის გზა ამ სიხარულისა და იმედის მომნიჭებელი იყო ყოველი ჩვენგანისთვის. მისი მამობრივი სიყვარული, ლოცვა და ზრუნვა ეფინებოდა მთელ საქართველოს, თითოეულ ადამიანს...
არ ყოფილა მსუბუქი კათოლიკოს-პატრიარქობის მრავალწლიანი ღვაწლი და ჯვარი. მოწამებრივი გზა და თავგანწირვა იყო მისი ყოველდღიური ცხოვრება, ყოველი საქმე, ყოველი ფიქრი. მან ათეისტური რეჟიმისგან დევნილი, დაკნინებული, შევიწროებული მემკვიდრეობა ჩაიბარა და დაგვიტოვა აღშენებული ეკლესია, რომელიც დღეს უმნიშვნელოვანეს როლს ასრულებს ქვეყნისა და საზოგადოების ცხოვრებაში.
მისი მამამთავრული სიბრძნე მოგვაგონებდა მოსეს, რომლის მსგავსად, განსაცდელთა ჟამს ერთგვარ ბეწვის ხიდზე მიუძღოდა ერს, ამხნევებდა დაცემულს, აერთიანებდა განბნეულს და უფლისკენ მოაქცევდა მათ გულებს; მისი სიტყვა და ლოცვა იყო ის სვეტი, რომელმაც ერს გზა უჩვენა სულიერი ტყვეობიდან გამოსვლისას (გამოს. 13, 21).
უწმინდესი პატრიარქი თითქოს გარდაცვალების შემდეგაც განაგრძობს ერის მოქცევას, გაერთიანებას, ქადაგებას.
თამამად შეგვიძლია ვთქვათ, რომ კათოლიკოს-პატრიარქმა ილია II-მ თავის წინამორბედ პატრიარქთა კვალდაკვალ სვლით და ღვთივსათნო საქმეთა აღსრულებით ახალი სიცოცხლე შთაბერა საქართველოს მართლმადიდებელ ეკლესიას.
მისი სწავლებები, მისი ღვაწლი დღესაც უწყვეტად, დაუცხრომლად გრძელდება ყოველ მორწმუნეში, რომელთა ღვთისკენ მიმართული გულები ერთობით ადიდებს მკვდრეთით აღდგომილ მაცხოვარს...
ბევრი ითქვა, ბევრი დაიწერა და კიდევ მრავალი დაიწერება მისი ღვაწლის შესახებ, მაგრამ ალბათ, ყველაზე ძვირფასი, რაც მისმა უწმინდესობამ მოიმუშაკა, არის ქრისტიანული სარწმუნოების უმთავრესი სათნოება – სიყვარული.
სწორედ ამ უსაზღვრო სიყვარულისა და რწმენის ნაყოფია ის სასწაული, რაც მისი უწმინდესობისა და უნეტარესობის გარდაცვალების შემდგომ დღეებში ვიხილეთ. მთელი საქართველო, ზღვა ხალხი უწყვეტ ნაკადად, მოწიწებით მიემართებოდა განსვენებული პატრიარქისთვის პატივის მისაგებად. ერთ მუშტად შეკრული ერი ბოლო წუთამდე მიაცილებდა დამაშვრალ სულიერ მამას მდუმარედ, ცრემლით, სიყვარულითა და მადლიერებით...
ვმადლობთ უფალს და თითოეულ თქვენგანს ამ ერთობისათვის!
ვმადლობთ მათ, ვისაც არ მიეცა მსახურებაში უშუალო მონაწილეობის შესაძლებლობა, მაგრამ სულიერად ჩვენთან ერთად იყო და თავისი ლოცვებით გვაძლიერებდა...
სწორედ ერთმანეთის მხარში დგომა, ლოცვა, ერთობა და სიყვარული არის საწინდარი იმისა, რომ ღირსეულად გავაგრძელოთ ჩვენი საეკლესიო და სახელმწიფოებრივი ცხოვრება.
დაე, მკვდრეთით აღდგომილმა მაცხოვარმა მოგვანიჭოს მტკიცე რწმენა, სიყვარული, მშვიდობა, ერთსულოვნება და გონიერება!
მაშ, განვიხაროთ და ერთობით ვადიდოთ უფალი, რამეთუ „აღდგომისა დღე არს, განვბრწყინდებოდეთ დღესასწაულსა ამას, და ურთიერთარს შევეტკბოთ… და ესრეთ ღმრთივბრწყინვალედ ღაღადვყოთ: ქრისტე აღდგა მკვდრეთით და სიკვდილითა სიკვდილი დასთრგუნა და მყოფთა საფლავისათა ცხოვრება მიჰმადლა“ (ზატიკი).

Paschal Epistle of Metropolitan Shio (Mujiri) Locum Tenens of the Patriarchal Throne of All Georgia Metropolitan of Senaki and Chkhorotsku Easter 2026
To the God-blessed spiritual children of the Georgian Orthodox Church,
Most Reverend Hierarchs, Venerable Fathers, Deacons, Monks and Nuns, all inhabitants of Georgia, and our compatriots living abroad!
Christ is Risen!
Today the whole world rejoices and celebrates! The Savior of the world, the Beginning and Source of life, our Redeemer, has risen from the dead and shattered the gates of hell!
The Lord has risen -the bonds of evil are broken and the power of the devil is destroyed!
The Lord has risen and shed eternal light upon the entire earth!
The Lord our God has risen, and love has opened every closed door that was inaccessible to humanity!
Today humanity has been revealed the incomprehensible mystery -the Resurrection of the Savior, the cornerstone of our faith. As the Apostle Paul declares: “If Christ has not been raised, your faith is futile” (1 Cor. 15:17).
Today, for our sake, the incarnate, crucified, and buried Savior raises human nature from the dead, destroys the dominion of hell, and grants to man -freed from the captivity of sin -the original paradisiacal blessedness once again.
Great is the joy awakened by this event. Rational creation celebrates, and together we cry out with the words of Saint Gregory the Theologian: “Today salvation is given to the world, both visible and invisible. Christ is risen from the dead -rise with Him!.. Be freed from the bonds of sin! The gates of hell are opened and death is destroyed, the old Adam is put away and the new is accomplished” (Oration XLV).
We have completed the period of Holy Great Lent, when Christians prepare to meet the Savior risen from the dead. Through prayer and fasting we strove to purify our souls, so that, drawing near to the Most Merciful Lord, we might become worthy to hear His words: “Come to me, all you who labor and are heavy laden, and I will give you rest” (Mt. 11:28).
Yet during this time of preparation our hearts were filled with sorrow. On the week of the Veneration of the Cross during Great Lent, the Catholicos-Patriarch of All Georgia, His Holiness and Beatitude Ilia II, fell asleep in the Lord.
Therefore now, as we behold death defeated by Christ’s Resurrection while feeling orphaned by the departure of our beloved Father, the words of the Psalmist David bring us special consolation: “Precious in the sight of the Lord is the death of His saints” (Ps. 116:15). For Christians, death is not destruction, but the path leading to salvation and eternal blessedness. This is the very meaning of the joy of the Resurrection -the foundation of every person’s hope and joy…
The 49-year ministry of His Holiness and Beatitude was a path that brought this joy and hope to each one of us. His fatherly love, prayer, and care embraced the whole of Georgia and every individual person…
The long years of the Catholicos-Patriarchate were not easy; the cross was heavy. His daily life, every deed, every thought was a path of martyrdom and self-sacrifice. He inherited a Church that had been persecuted, diminished, and constricted under the atheist regime, and he left us a rebuilt Church that today plays a most important role in the life of the country and society.
His patriarchal wisdom reminded us of Moses, who, like him, in times of trial led the people as if across a bridge of hair -encouraging the fallen, uniting the scattered, and turning their hearts toward the Lord. His word and prayer were that pillar which showed the nation the way out of spiritual captivity (cf. Ex. 13:21).
Even after his repose, the Most Holy Patriarch continues, as it were, to turn the people, to unite them, and to preach.
We can boldly say that, following in the footsteps of his predecessors and by fulfilling God-pleasing works, Catholicos-Patriarch Ilia II breathed new life into the Georgian Orthodox Church.
His teachings and his labors continue uninterrupted and ceaselessly today in every believer whose heart, turned toward God, together glorifies the Savior risen from the dead…
Much has been said, much has been written, and much more will be written about his labors. But perhaps the most precious thing His Holiness accomplished is the chief Christian virtue -love.
It is precisely the fruit of this boundless love and faith that became the miracle we witnessed in the days following the repose of His Holiness and Beatitude. The whole of Georgia -a sea of people -flowed in an unbroken stream with reverence to pay their last respects to the departed Patriarch. The nation, united as one, accompanied their weary spiritual father to the very end in silence, with tears, love, and gratitude…
We thank the Lord and each of you for this unity!
We thank those who could not take direct part in the services, but who were spiritually with us and strengthened us with their prayers…
It is precisely this standing shoulder to shoulder, prayer, unity, and love that guarantees we will worthily continue our ecclesiastical and national life.
May the Savior risen from the dead grant us firm faith, love, peace, unanimity, and wisdom!
Therefore, let us rejoice and together glorify the Lord, for “This is the day of Resurrection: let us be radiant for the feast, and let us embrace one another… And thus let us cry out with radiance: Christ is risen from the dead, trampling down death by death, and upon those in the tombs bestowing life!” (Paschal troparion).