სტარმერმა დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრის თანამდებობიდან გადადგომის შესახებ განაცხადა
ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა კირ სტარმერმა განაცხადა, რომ თანამდებობას ტოვებს. მისივე თქმით, ტოვებს "ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერის თანამდებობას და თავისი გადაწყვეტილების შესახებ მეფეს უკვე აცნობა.
"ჩემი პარტია ახლა სვამს კითხვას: ვარ თუ არა მე საუკეთესო კანდიდატი, რომელიც ლიდერობას გაუწევს მომავალ საყოველთაო არჩევნებში? მე მოვისმინე ჩვენი საპარლამენტო ჯგუფის პასუხი ამ კითხვაზე და მას ღირსეულად ვიღებ“, - განაცხადა მან.
ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა აღნიშნა, რომ მის მიერ მიღებული ყველა გადაწყვეტილება მიზნად ისახავდა "მისთვის საყვარელი ქვეყნის პირველ ადგილზე დაყენებას“.
მისივე თქმით, ყველაფერს გააკეთებს ძალაუფლების მოწესრიგებული გადაცემის უზრუნველსაყოფად და თავის მემკვიდრეს სრულ მხარდაჭერას გამოუცხადებს.
კანდიდატების შერჩევა საპარლამენტო შესვენებამდე, 9-დან 16 ივლისამდე გაგრძელდება. ეს ნიშნავს, რომ "ლეიბორისტულ პარტიას" ახალი ლიდერი, სავარაუდოდ, სექტემბერში პარლამენტის მუშაობის დაწყების დროისთვის უკვე ეყოლება.
დიდ ბრიტანეთში პოლიტიკური ვითარება ადგილობრივ არჩევნებში "ლეიბორისტული პარტიის" დამარცხების შემდეგ გაუარესდა.

In a statement this week, the official said he had concluded that he was no longer the best person to lead the Labour Party
UK Prime Minister Keir Starmer has announced that he is stepping down, saying he has informed King Charles III of his decision and will oversee an orderly transition of power.
In a statement this week, the official said he had concluded that he was no longer the best person to lead the Labour Party into the next general election, following concerns raised within the party's parliamentary ranks.
He said all decisions taken during his time in office had been guided by a commitment to put the country first and pledged his full support to his successor.