სტოლტენბერგი – უკრაინამ კურსკის ოპერაციით ბევრი შედეგის მიღწევა შეძლო
უკრაინამ კურსკის რეგიონში ოპერაციით ბევრი შედეგის მიღწევა შეძლო, მაგრამ მოვლენების შემდგომი მიმდინარეობის პროგნოზირება რთულია, – ამის შესახებ ნატოს გენერალურმა მდივანმა იენს სტოლტენბერგმა ოსლოში მოგზაურობისას განაცხადა.
“მათ ბევრს მიაღწიეს. მოახერხეს რუსეთის ტერიტორიის კონტროლი, ზარალის მიყენება და მოქმედების უნარის დემონსტრირება“, – განაცხადა სტოლტენბერგმა კურსკის რეგიონში უკრაინის შეიარაღებული ძალების ოპერაციის კომენტირებისას.
მისივე თქმით, ომი არაპროგნოზირებადია, ამიტომ ძნელი სათქმელია, რა იქნება შემდეგ.
“მხოლოდ უკრაინელებს შეუძლიათ გააკეთონ რთული არჩევანი, რომელიც უნდა გაკეთდეს, მაგალითად, სად განლაგდეს ჯარები და რა ტიპის სამხედრო მოქმედებებია მიზანშეწონილი მოცემულ სიტუაციაში“, – განაცხადა გენერალურმა მდივანმა.
უკრაინამ რუსეთის კურსკის ოლქში 6 აგვისტოს დაიწყო და ამ დროისთვის 100-ზე მეტ დასახლებულ პუნქტს აკონტროლებს.

NATO Secretary General Jens Stoltenberg stated that Ukraine has made substantial progress in its offensive in Russia’s Kursk region, but the overall outcome remains unpredictable. Speaking to reporters during Spetember 5 visit in Oslo, Stoltenberg emphasized the complexity of the situation on the ground.
“Only the Ukrainians can make the difficult choices that are needed, such as where to deploy their forces and what type of warfare is appropriate in this situation,” Stoltenberg said.
His comments come as Ukrainian forces have launched their most significant foreign attack on Russian soil since World War II, with a bold incursion into the Kursk region on August 6.
Ukraine’s right to self-defense, Stoltenberg affirmed, includes the use of long-range missiles capable of reaching military targets within Russia.
“I am glad that many NATO countries have given that opportunity, and those that still have restrictions have softened the restrictions so that Ukraine can defend itself,” NATO Secretary General noted.