სტრასბურგის სასამართლომ გიორგი ანწუხელიძისა და სხვა ქართველი სამხედროების წამებისა და მკვლელობისთვის რუსეთს პასუხისმგებლობა დააკისრა
საიამ სტრასბურგის სასამართლოში რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ გიორგი ანწუხელიძისა და სხვა ქართველი სამხედრო პირების საქმეები მოიგო.
საქმე ეხებოდა განმცხადებლების საჩივრებს 2008 წლის 9-დან 11 აგვისტომდე პერიოდში სამი ქართველი სამხედრო ტყვეს წამებისა და მკვლელობის ფაქტებს. ასევე 2008 წლის 9-დან 19 აგვისტომდე პერიოდში სხვა გადარჩენილი სამხედრო ტყვეების სავარაუდო წამებას.
სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებით, რუსეთმა ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-2 (სიცოცხლის უფლება) და მე-3 (წამების აკრძალვა) მუხლები დაარღვია.
ამასთან, სასამართლომ რუსეთს დაავალა, რომ გადაწყვეტილების საბოლოოდ ძალაში შესვლიდან სამი თვის ვადაში გადაიხადოს კომპენსაცია არამატერიალური ზიანისთვის. კერძოდ 65 000 ევრო უშანგი სოფრომაძის ოჯახს; 65 000 ევრო კახაბერ ხუბულურის ოჯახს; 65 000 ევრო გიორგი ანწუხელიძის ოჯახს; 40 000 ევრო კი თითოეულ დანარჩენ მომჩივანს.
"ისტორიული და ემოციური დღეა. რადგან ის სიმართლე, რომელიც ისედაც ვიცით, სტრასბურგის სასამართლოს მიერაც დადასტურდა.
ეს არის 2021 წელს სახელმწიფოთაშორისი საქმის გადაწყვეტიდან (Georgia v. Russia II) პირველი შემთხვევა, როდესაც ინდივიდუალურ საქმეებში სასამართლომ განიხილა რუსეთის ფედერაციის იურისდიქციის საკითხი სამხედრო ტყვეებთან მიმართებით და ავტომატურად არ თქვა, რომ საომარი მოქმედებების შეფასებებში ვერ შევიდოდა. [ეს იყო ძალიან მნიშვნელოვანი, არ მარტო, საქართველოსთვის, არამედ კონვენციური სისტემისთვისაც].
რუსეთის ფედერაციამ მოკლა გიორგი ანწუხელიძე;
რუსეთის ფედერაციამ მოკლა კახაბერ ხუბულური;
რუსეთის ფედერაციამ მოკლა უშანგი სოფრომაძე;
რუსეთის ფედერაციამ აწამა გიორგი ანწუხელიძე;
რუსეთის ფედერაციამ აწამა უშანგი სოფრომაძე;
რუსეთის ფედერაციამ აწამა კახაბერ ხუბულური;
რუსეთის ფედერაციამ აწამა დავით მალაჩინი;
რუსეთის ფედერაციამ აწამა ზაზა კავთიაშვილი;
რუსეთის ფედერაციამ აწამა იმედა კუთაშვილი;
რუსეთის ფედერაციამ აწამა მალხაზ მელაძე;
რუსეთის ფედერაციამ აწამა კახაბერ ზირაქაშვილი.
რუსეთის ფედერაციამ არ გამოიძია არც ერთი ეს საქმე.
ეს საქმეები გაიგზავნა 2009 და 2010 წელს. მათზე 18 წლის განმავლობაში, სამართალწარმოების სხვადასხვა ეტაპზე იმუშავა ამ პერიოდიდან საიას ყველა თაობამ დღევანდელ დღემდე. ამ საქმეებზე სტრასბურგის სასამართლოში სიმართლის დადგენა არის ამ ქვეყნის ჭეშმარიტი ეროვნული ინტერესი. ჭეშმარიტი ეროვნული ინტერესი ყველა იმ ადამიანისთვის, ვისაც სამშობლო და მისი სუვერენიტეტი სწორად ესმის", - წერს საიას თავმჯდომარე სოციალურ ქსელში.

European Court finds Russia responsible for torture and killings of Georgian POWs in 2008 war
In a statement, the chair of GYLA described the ruling as a "historic and emotional day", saying the judgment confirmed facts long known in Georgia
The European Court of Human Rights (ECHR) has ruled against Russia in cases concerning the torture and killing of Georgian prisoners of war during the 2008 Russia-Georgia war, according to the Georgian Young Lawyers' Association (GYLA).
The cases concerned complaints related to the torture and killing of three Georgian servicemen held as prisoners of war between 9 and 11 August 2008, as well as the torture of other surviving Georgian POWs between 9 and 19 August of that year.
In its judgment, the Strasbourg-based court found that Russia had violated Article 2 of the European Convention on Human Rights, which protects the right to life, and Article 3, which prohibits torture and inhuman or degrading treatment.
The court concluded that Russia was responsible for the deaths of Georgian servicemen Giorgi Antsukhelidze, Kakhaber Khubuluri and Ushangi Sopromadze, and for the torture of those men as well as several other Georgian prisoners of war.
The ECHR also found that Russian authorities had failed to conduct effective investigations into the incidents.
Under the ruling, Russia has been ordered to pay compensation for non-pecuniary damage within three months of the judgment becoming final. The court awarded €65,000 each to the families of Giorgi Antsukhelidze, Kakhaber Khubuluri and Ushangi Sopromadze, while the remaining applicants are to receive €40,000 each.
In a statement, the chair of GYLA described the ruling as a "historic and emotional day", saying the judgment confirmed facts long known in Georgia.
According to the organisation, this is the first time since the 2021 judgment in the interstate case of Georgia v. Russia (II) that the Strasbourg court has examined Russia's jurisdiction over Georgian prisoners of war in individual applications, rather than declining to assess events linked to active hostilities.
The applications were initially lodged in 2009 and 2010, and the proceedings lasted for more than 15 years before the court delivered its judgment.