სუსი - სოფელ წითელუბნის მიმდებარედ რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ უკანონოდ დაკავებული საქართველოს ორი მოქალაქე თავისუფალია
1373
2026 წლის 15 მაისს, გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ წითელუბნის მიმდებარედ რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ უკანონოდ დაკავებული საქართველოს ორი მოქალაქე თავისუფალია და ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე იმყოფებიან, - ინფორმაციას სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური ავრცელებს.
"უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქეების გათავისუფლების პროცესში აქტიურად გამოიყენებოდა ცენტრალური ხელისუფლების ხელთ არსებული ყველა რელევანტური ინსტრუმენტი, მათ შორის, საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის (EUMM) მიერ მართული "ცხელი ხაზი".
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური განაგრძობს აქტიურ მუშაობას ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს ყველა მოქალაქის გასათავისუფლებლად", - აცხადებენ სუსში.

The security service said it would continue active work to secure the release of all Georgian citizens being held illegally in the occupied territories
Two Georgian citizens detained by Russian occupation forces near the village of Tsitelubani on 15 May have been released and are now in territory controlled by the Georgian central government, the State Security Service of Georgia said on Monday.
The agency said all available mechanisms had been actively used during efforts to secure the release of the detainees, including the hotline mechanism operated by the European Union Monitoring Mission in Georgia.
The security service said it would continue active work to secure the release of all Georgian citizens being held illegally in the occupied territories.
Georgian authorities regularly accuse Russian and de facto South Ossetian forces of unlawfully detaining civilians near the administrative boundary line separating the breakaway regions from territory controlled by Tbilisi.