სუსმა ქრთამის აღების ფაქტზე ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის მერის წარმომადგენელი დააკავა
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლების მიერ დაკავებულია ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის მერის წარმომადგენელი სოფელ დილისკის ადმინისტრაციულ ერთეულში - ო. გ.
"საქმე ეხება მოხელის მიერ თანამდებობრივი უფლება-მოვალეობების შესრულებისას, ქრთამის მიმცემის სასარგებლოდ ქმედების განსახორციელებლად, კერძოდ, სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტის წარმოშობის შესახებ ყალბი ცნობის გაცემის სანაცვლოდ ქრთამის აღების ფაქტს.
"გამოძიებით დადგენილია, რომ დილისკის ადმინისტრაციულ ერთეულში ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის მერის წარმომადგენელმა ო.გ.-მ სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის წარმოშობის შესახებ სამი ანალოგიური შინაარსის ყალბი ცნობა დაამზადა. თითოეული ცნობის თანახმად, თითქოს მის ადმინისტრაციულ ერთეულში ადგილობრივი მცხოვრების მიერ მოყვანილი 25 ტონა (ჯამში 75 ტონა) კარტოფილი რეალიზებულ იქნა კონკრეტულ მეწარმე სუბიექტზე.
ო.გ.-ს განმარტებით, მის მიერ საქონლის წარმოშობის შესახებ გაცემული ყალბი ცნობების საფუძველზე, შესაძლებელი იქნებოდა პროდუქციის მაღალ ფასში რეალიზაცია, როგორც საქართველოს ტერიტორიაზე, ასევე მისი ექსპორტზე გატანის შემთხვევაში, რადგან ახალქალაქის მუნიციპალიტეტში მოყვანილი მსგავსი პროდუქციის ფასი ბაზარზე გაცილებით მაღალია სხვა ადგილწარმოშობის პროდუქციასთან შედარებით.
აღნიშნული ქმედების სანაცვლოდ, ო.გ.-მ მეწარმე სუბიექტს ქრთამის სახით მოსთხოვა და 2025 წლის 15 ოქტომბერს გამოართვა 6000 ლარი.
სასამართლოს განჩინების საფუძველზე, განხორციელდა ფარული საგამოძიებო მოქმედებები, რის შედეგადაც მოპოვებულია აღნიშნული დანაშაულებრივი ქმედების ჩადენის ამსახველი აუდიო/ვიდეომტკიცებულება.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 338-ე მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს, რაც სასჯელის სახით თავისუფლების 6-დან 9 წლამდე ვადით აღკვეთას ითვალისწინებს", - აცხადებენ სუსში.

Mayor’s representative in Akhalkalaki detained on bribery charges
The investigation is ongoing under Article 338, Part 1 of the Georgian Criminal Code, which carries a penalty of six to nine years’ imprisonment
An official representing the mayor of Akhalkalaki Municipality in the village of Diliska has been detained by officers of the State Security Service’s Anti-Corruption Agency on charges of accepting a bribe in exchange for issuing false documentation.
The State Security Service (SSSG) on Thursday said the case concerned an incident in which the official, identified as O.G., allegedly accepted a bribe to issue a falsified certificate confirming the origin of agricultural products.
The investigation found that O.G. prepared three false certificates claiming that 25 tonnes of potatoes (a total of 75 tonnes) grown in the Diliska administrative unit had been sold to a specific business entity.
According to O.G.’s own statement, the fraudulent certificates would allow the products to be sold at higher prices both in Georgia and abroad, since potatoes grown in Akhalkalaki Municipality are considered more valuable on the market compared to those from other regions.
In exchange for issuing the falsified documents, the official allegedly demanded and received a bribe of 6,000 GEL from the business entity on 15 October 2025.
Based on a court order, covert investigative operations were conducted, resulting in the collection of audio and video evidence confirming the illegal transaction.
The investigation is ongoing under Article 338, Part 1 of the Georgian Criminal Code, which carries a penalty of six to nine years’ imprisonment.