საქართველოს ელჩის მოვალეობის შემსრულებელი შვედეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროში დაიბარეს
საქართველოს ელჩის მოვალეობის შემსრულებელი შვედეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროში დაიბარეს, სადაც ერთ-ერთმა მაღალჩინოსანმა ქვეყანაში ადამიანის უფლებების მდგომარეობასთან დაკავშირებით სერიოზული შეშფოთება გამოხატა, - ინფორმაციას შვედეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი მარია მალმერ სტენერგარდი ავრცელებს.
"რამდენიმე ევროპელ საგარეო საქმეთა მინისტრსა და კაია კალასთან ერთად, განცხადება გავავრცელე საქართველოში არსებული სიტუაციის გაუარესებასთან დაკავშირებით. ოპოზიციის ლიდერების დაპატიმრებები და დაკავებები, ასევე სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების, მშვიდობიანი მომიტინგეებისა და დამოუკიდებელი ჟურნალისტების მიმართ თვითნებური დაკავებები და მზარდი რეპრესიები, ხელს უწყობს დემოკრატიის დაშლას საქართველოში, რაც ეწინააღმდეგება ევროპულ ნორმებსა და ღირებულებებს.
პარასკევს, 11 ივლისს საქართველოს ელჩის მოვალეობის შემსრულებელი შვედეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროში დაიბარეს, სადაც ერთ-ერთმა მაღალჩინოსანმა სერიოზული შეშფოთება გამოთქვა საქართველოში ადამიანის უფლებების მდგომარეობასთან დაკავშირებით", - წერს მარია მალმერ სტენერგარდი სოციალურ ქსელში.
საქართველოსთან დაკავშირებით 17 ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა და ევროპის კავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა ერთობლივი განცხადება გაავრცელეს. განცხადების ავტორები მოუწოდებენ საქართველოს ხელისუფლებას, „დაუყოვნებლივ გაათავისუფლოს უსამართლოდ დაკავებული პოლიტიკოსები, ჟურნალისტები და აქტივისტები, გააუქმოს რეპრესიული კანონმდებლობა და ჩაერთოს ეროვნულ დიალოგში ყველა შესაბამის მხარესთან“.

Sweden’s Ministry for Foreign Affairs has summoned Georgia’s Chargé d’Affaires in Stockholm to express serious concern about the deteriorating human rights situation in Georgia. The meeting took place on Friday, July 11, and was confirmed by Sweden’s Foreign Minister Maria Malmer Stenergard via a post on X.
“Together with several European Foreign Ministers and [Estonian Prime Minister] @kajakallas, I have issued a statement regarding the deteriorating situation in Georgia,” wrote Stenergard. “The recent imprisonment and detention of Georgian opposition leaders – as well as arbitrary arrests and increasing repression of civil society, peaceful protesters, and independent journalists – contribute to the dismantling of democracy in Georgia, in contradiction to European norms and values.”
According to Sweden’s foreign ministry, a senior official personally relayed these concerns to the Georgian diplomat, underscoring the EU’s growing alarm over political repression in the country.
The diplomatic summons comes ahead of an upcoming meeting of EU foreign ministers, where Georgia is expected to be on the agenda. Sources indicate that sanctions against Georgian judges may be among the issues discussed.
The latest escalation follows a joint statement by 17 European countries, including Germany, France, the UK, and Nordic and Baltic states, strongly condemning the ruling Georgian Dream government’s 'authoritarian' trajectory. The statement demanded the release of political prisoners, the repeal of repressive laws, and a return to democratic norms.
In response, members of the ruling Georgian Dream party have accused Western governments of political interference and have used the criticism as grounds to make increasingly anti-Western remarks.