ტრამპი - რუსეთი და უკრაინა დაუყოვნებლივ დაიწყებენ მოლაპარაკებებს ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ
რუსეთმა და უკრაინამ დაუყოვნებლივ უნდა დაიწყონ მოლაპარაკებები ცეცხლის შეწყვეტისა და ომის დასრულების შესახებ, - ამის შესახებ აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი Truth Social-ში წერს.
ტრამპის თქმით, მისი საუბარი ვლადიმერ პუტინთან "ძალიან კარგად" წარიმართა.
"რუსეთი და უკრაინა დაუყოვნებლივ დაიწყებენ მოლაპარაკებებს ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ და რაც უფრო მნიშვნელოვანია, ომის დასრულების შესახებ. ამის პირობებზე მოლაპარაკება ორ მხარეს შორის უნდა წარიმართოს, რადგან მხოლოდ მათ იციან მოლაპარაკების ისეთი დეტალები, რაც სხვებისთვის უცნობია.
პუტინთან საუბრის ტონი და სულისკვეთება შესანიშნავი იყო. ასე რომ არ ყოფილიყო, ახლავე ვიტყოდი ამას და არა მოგვიანებით. როდესაც ეს კატასტროფული „სისხლის ღვრა“ დასრულდება, რუსეთს სურს ამერიკის შეერთებულ შტატებთან მასშტაბური ვაჭრობა და მე ვეთანხმები ამას. რუსეთს აქვს უზარმაზარი შესაძლებლობა, შექმნას ბევრი სამუშაო ადგილი და სიმდიდრე. მისი პოტენციალი შეუზღუდავია. ასევე, უკრაინა შეიძლება, გახდეს ვაჭრობის დიდი ბენეფიციარი ქვეყნის აღდგენის პროცესში.
რუსეთსა და უკრაინას შორის მოლაპარაკებები დაუყოვნებლივ დაიწყება. მე უკვე ვაცნობე ეს უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის, ევროკომისიის პრეზიდენტ ურსულა ფონ დერ ლაიენს, საფრანგეთის პრეზიდენტ ემანუელ მაკრონს, იტალიის პრემიერ-მინისტრ ჯორჯია მელონის, გერმანიის კანცლერს, ფრიდრიხ მერცს და ფინეთის პრეზიდენტ ალექსანდრ სტუბს, პუტინთან საუბრის შემდეგ გამართული ჩემი ზარის დროს. ვატიკანმა განაცხადა, რომ ძალიან დაინტერესებულია მოლაპარაკებების მასპინძლობით. დაე, დაიწყოს პროცესი!​​​​​​​​​​​​​​​“, – წერს დონალდ ტრამპი.
ტრამპთან საუბრის შემდეგ განცხადება გააკეთა პუტინმაც. მისი თქმით, რომ რუსეთის ფედერაცია მზადაა უკრაინულ მხარესთან ითანამშრომლოს სამომავლო სამშვიდობო ხელშეკრულებასთან დაკავშირებით მემორანდუმზე.

Trump: Russia and Ukraine to 'immediately' begin ceasefire talks
In a post on Truth Social, US President Donald Trump announced that Russia and Ukraine are set to begin immediate negotiations aimed at reaching a ceasefire and ultimately ending the war.
Trump said he had just concluded a two-hour call with Russian President Vladimir Putin, describing the tone and spirit of the conversation as "excellent." According to the US President, both sides will negotiate the conditions for peace independently, emphasizing that only they are fully aware of the intricate details needed to reach a resolution.
“If it wasn’t [excellent], I would say so now, rather than later,” Trump noted, adding that both countries stand to benefit greatly from a future peace, particularly in trade and economic recovery. He expressed optimism about large-scale US-Russia trade prospects once the conflict ends and highlighted Ukraine’s opportunity for economic revitalization during its post-war reconstruction.
Trump also stated that he had informed Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, European Commission President Ursula von der Leyen, French President Emmanuel Macron, Italian Prime Minister Giorgia Meloni, German Chancellor Friedrich Merz, and Finnish President Alexander Stubb about the development in follow-up calls. He added that the Vatican, represented by the Pope, has shown interest in hosting the upcoming negotiations.