ტრამპი შესაძლოა, ნატოს სამიტს არ დაესწროს, თუ ევროპა მის მოთხოვნებს არ შეასრულებს
აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი შესაძლოა, ივნისში ჰააგაში დაგეგმილ ნატოს სამიტს არ დაესწროს, სავარაუდოდ, ეს მოხდება, თუ ალიანსის ევროპელი წევრი ქვეყნები თავდაცვის ხარჯებს არ გაზრდიან, - ამის შესახებ Der Spiegel წერს.
როგორც გამოცემა წერს, ნატოში აშშ-ის ახალმა ელჩმა მეთიუ უიტაკერმა სავარაუდოდ, გერმანულ მხარეს განუცხადა, რომ დონალდ ტრამპი შესაძლოა, არ დაესწროს ალიანსის მომავალ სამიტს, თუ წევრი სახელმწიფოები თავდაცვის ხარჯების გაზრდის შესახებ არ გამოაცხადებენ.
გამოცემის წყაროების ინფორმაციით, უიტაკერი ყველა შეხვედრაზე ხაზს უსვამს აშშ-ის ადმინისტრაციის მოთხოვნას, რომ წევრმა სახელმწიფოებმა აიღონ ვალდებულება, დახარჯონ მშპ-ს 5% თავდაცვაზე.
ინფორმაციის ოფიციალური დადასტურება ჯერ არ არსებობს.
ამავდროულად, სამიტის ორგანიზატორებმა განაცხადეს, რომ მათ არ მიუღიათ დადასტურება იმის შესახებ, რომ ტრამპი ღონისძიებას არ დაესწრება.
აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა არაერთხელ მოითხოვა, რომ ნატოს მოკავშირეებმა მნიშვნელოვნად გაზარდონ თავდაცვის ხარჯები.

US President Donald Trump may not attend the upcoming NATO summit scheduled for June in The Hague if European allies fail to meet his demands on defense spending, Der Spiegel reported, citing diplomatic sources.
According to the publication, Matthew Whitaker, the new US ambassador to NATO, reportedly warned German officials that Trump is unlikely to participate in the summit unless alliance members publicly commit to significantly increasing their defense budgets.
Sources familiar with internal discussions say Whitaker has repeatedly emphasized at NATO meetings that the Trump administration expects member states to pledge at least 5% of their GDP to defense spending — a figure far exceeding NATO's current guideline of 2%.
There has been no official confirmation of Trump's potential absence, and summit organizers have stated they have not received any notice from the US about a cancellation.
Trump has long criticized NATO allies, particularly in Europe, for not investing enough in their military budgets, and his administration appears set to continue pressuring partners to shoulder more of the alliance’s financial burden.