თსუ-ის რექტორმა და პროფესორებმა უნივერსიტეტის დამფუძნებელთა საფლავები ყვავილებით შეამკეს
თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის 108-ე წლისთავთან დაკავშირებით, რექტორმა, აკადემიკოსმა ჯაბა სამუშიამ, პროფესორებმა, ადმინისტრაციის თანამშრომლებმა და სტუდენტებმა თსუ პანთეონში უნივერსიტეტის დამფუძნებელთა საფლავები ყვავილებით შეამკეს.
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი (თსუ) დაარსდა 1918 წლის 8 თებერვალს [ძვ. სტ. 26 იანვარს], დავით აღმაშენებლის ხსენების დღეს, თბილისში, ძველი გიმნაზიის შენობაში. ამავე წლის 3 სექტემბერს ეწოდა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.
უნივერსიტეტის მთავარი დამფუძნებელი იყო ცნობილი ქართველი ისტორიკოსი, აკადემიკოსი ივანე ჯავახიშვილი. თანადამფუძნებლები იყვნენ: კონსტანტინე აფხაზი, გრიგოლ გველესიანი, ექვთიმე თაყაიშვილი, გიორგი ახვლედიანი, შალვა ნუცუბიძე, დიმიტრი უზნაძე, გრიგოლ წერეთელი, აკაკი შანიძე, ანდრია რაზმაძე, იოსებ ყიფშიძე, კორნელი კეკელიძე და პეტრე მელიქიშვილი. პროფესორი პეტრე მელიქიშვილი, მსოფლიო სახელის მქონე ქართველი ქიმიკოსი, რუსეთის საიმპერატორო აკადემიის წევრ-კორესპონდენტი, ივანე ჯავახიშვილის წარდგენით, არჩეულ იქნა უნივერსიტეტის პირველ რექტორად. უნივერსიტეტის გახსნის დღეს მის ეზოში საზეიმო წირვა აღავლინა სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქმა კირიონმა.

To mark the 108th anniversary of Tbilisi State University, the Rector, Academician Jaba Samushia, together with professors, administrative staff and students, laid flowers at the graves of the university’s founders at the University’s Pantheon.
Ivane Javakhishvili Tbilisi State University was founded on February 8, 1918, on the day of the commemoration of King David the Builder, in Tbilisi, in the building of the former gymnasium. Later that year, on September 3, it was officially named Tbilisi State University.
The university’s principal founder was the prominent Georgian historian, Academician Ivane Javakhishvili. Co-founders included Konstantine Abkhazi, Grigol Gvelesiani, Ekvtime Takaishvili, Giorgi Akhvlediani, Shalva Nutsubidze, Dimitri Uznadze, Grigol Tsereteli, Akaki Shanidze, Andria Razmadze, Ioseb Kipshidze, Korneli Kekelidze and Petre Melikishvili.
Professor Petre Melikishvili, a world-renowned Georgian chemist and corresponding member of the Imperial Academy of Sciences of Russia, was elected the university’s first rector on the nomination of Ivane Javakhishvili. On the day of the university’s opening, a ceremonial service was held in its courtyard by Catholicos-Patriarch Kirion II of All Georgia.