უკრაინამ საფრანგეთს პირველი 16 გამანადგურებელი Rafale შეუკვეთა
უკრაინამ პირველი ნაბიჯი გადადგა თავისი საჰაერო ძალების გადაიარაღებისკენ. საფრანგეთმა დაადასტურა Rafale-ის გამანადგურებლების და ახალი თავდაცვითი პროექტების შეკვეთა, - ამის შესახებ ინფორმაციას უკრაინული მედია უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის და საფრანგეთის პრეზიდენტ ემანუელ მაკრონის ერთობლივ დეკლარაციაზე დაყრდნობით ავრცელებს.
უკრაინამ და საფრანგეთმა სამხედრო-ტექნიკური თანამშრომლობის საგზაო რუკა დაამტკიცეს, რომელიც მოიცავს Rafale-ის გამანადგურებლების, მოწინავე საჰაერო თავდაცვისა და სარაკეტო თავდაცვის სისტემების მიწოდებას და ფრანგული იარაღის ლიცენზირებული წარმოების დაწყებას უკრაინაში.
უკრაინამ საფრანგეთს ოფიციალურად შეუკვეთა პირველი 16 Rafale-ის ტიპის გამანადგურებელი, ასობით თვითმფრინავიდან, რომელთა შეძენაზეც მხარეები ჯერ კიდევ 2025 წლის ნოემბერში შეთანხმდნენ.
უკრაინელი პილოტების და ტექნიკური პერსონალის წვრთნა შესაძლოა, 2026 წელს დაიწყოს. წვრთნების დასრულების შემდეგ, უკრაინის შეიარაღებული ძალები პირველ ოთხ თვითმფრინავს მიიღებს.
გამანადგურებლებთან ერთად, საფრანგეთი უკრაინას შეიარაღების ფართო სპექტრს მიაწვდის, მათ შორის MICA და METEOR რაკეტებს, AASM საჰაერო ბომბებს, ლაზერით მართვად ანტი-დრონების რაკეტებს და სხვა „ჰაერი-ჰაერი“ და "ჰაერი-მიწა“ კლასის განადგურების სხვა საშუალებებს.
გარდა ამისა, საფრანგეთი 2026 წლის ბოლომდე უკრაინაში AASM საჰაერო ბომბების და SCALP ფრთოსანი რაკეტების ლიცენზირებული წარმოების განლაგების ნებართვას მისცემს.
დეკლარაციის ცალკე ნაწილი უკრაინის საჰაერო და სარაკეტო თავდაცვის გაძლიერებას ეთმობა.
უკრაინამ ოთხი უახლესი ფრანკო-იტალიური SAMP/T NG სისტემა შეუკვეთა და პირველი ქვეყანა გახდება, რომელიც მათ საბრძოლო მოქმედებებში გამოიყენებს.
2026 წლის ბოლოსთვის საფრანგეთი უკრაინაში GF300 რადარს განათავსებს, როგორც ახალი საჰაერო თავდაცვის სისტემის პირველ კომპონენტს. SAMP/T NG-ის მიწოდების დროს, პარიზი ასევე გადასცემს უკრაინას ორ SAMP/T სისტემას დროებითი გამოყენებისთვის.
საფრანგეთი და იტალია ასევე დაუშვებენ უკრაინაში Aster 30 ტიპის რაკეტების ლიცენზირებულ წარმოებას. პარიზი ასევე მხარს დაუჭერს უკრაინული ანტიბალისტიკური რაკეტების გამანადგურებლების, კერძოდ, FREYJA პროექტის განვითარებას, ფრანგული თავდაცვის კომპანიების მონაწილეობით.

Ukraine has officially ordered its first 16 Rafale fighter jets from France as part of a broader defence cooperation agreement aimed at modernising the country's air force and strengthening its air and missile defence capabilities, according to a joint declaration by presidents Volodymyr Zelenskyy and Emmanuel Macron.
The declaration outlines a roadmap for military-technical cooperation that includes the delivery of Rafale fighter aircraft, advanced air and missile defence systems and the launch of licensed production of French weapons in Ukraine.
The initial order covers 16 Rafale aircraft, the first tranche of what the two countries agreed in principle in November 2025 would be a significantly larger acquisition.
Training for Ukrainian pilots and ground crews is expected to begin later in 2026. Once the training programme is completed, Ukraine is scheduled to receive the first four aircraft.
France will also supply a range of air-launched weapons for the Rafale fleet, including MICA and Meteor air-to-air missiles, AASM precision-guided bombs, laser-guided anti-drone missiles and other air-to-air and air-to-ground munitions.
Under the agreement, France is expected to authorise licensed production of AASM guided bombs and SCALP cruise missiles in Ukraine by the end of 2026.
The declaration also includes measures to strengthen Ukraine's integrated air and missile defence.
Ukraine has placed an order for four next-generation SAMP/T NG air defence systems and is expected to become the first country to deploy the system in combat, according to the declaration.
France also plans to deploy a GF300 radar in Ukraine by the end of 2026 as the first component of the new air defence architecture. Pending delivery of the SAMP/T NG systems, Paris will provide Ukraine with two existing SAMP/T batteries for interim use.
In addition, France and Italy will permit licensed production of Aster 30 interceptor missiles in Ukraine. France also pledged to support the development of Ukraine's FREYJA anti-ballistic missile interceptor programme with the participation of French defence companies.