უკრაინის პრეზიდენტმა რუსეთის ნავთობგადასამუშავებელ ქარხნებს და ფლოტზე დარტყმები დაადასტურა
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ 1300 კილომეტრზე მეტი მანძილით დაშორებულ ნავთობგადასამუშავებელ ქარხნებს და რუსეთის ფლოტზე დარტყმები დაადასტურა.
"ჩვენმა შორ მანძილზე მოქმედმა სანქციებმა კიდევ ერთხელ იმუშავა და შეზღუდა რუსეთის ნავთობიდან მიღებული შემოსავლები, რომლებსაც ის ომისა და უკრაინელების მკვლელობის დასაფინანსებლად იყენებს.
ბაშკორტოსტანში დარტყმა განხორციელდა „ბაშნეფტ-ნოვოილის“ ნავთობგადასამუშავებელ ქარხანაზე. იაროსლავის ოლქში კი, ჩვენი საზღვრიდან თითქმის 700 კილომეტრის დაშორებით, დარტყმა განხორციელდა "სლავნეფტ-იანოსის“ ნავთობგადასამუშავებელ ქარხანაზე.
წარმატებული იყო ჩვენი პასუხი რუსეთის აგრესიაზე შავ ზღვაშიც. კერძოდ, დარტყმა განხორციელდა ორ სამხედრო-საპატრულო კატარღას და ე.წ. ჩრდილოვანი ფლოტის გემებზე.
მადლობას ვუხდი თავდაცვის ძალების ყველა მებრძოლს, რომლებიც სისტემატურად აფართოებენ ჩვენს შორ მანძილზე მოქმედების შესაძლებლობებს და ამით ზრდიან დიპლომატიის შანსებს. რუსეთმა მშვიდობა უნდა აირჩიოს“, – წერს ზელენსკი სოციალურ ქსელში.
უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენერალურის შტაბის ინფორმაციით, დარტყმები 5 აგვისტოს და 6 აგვისტოს ღამეს განხორციელდა.

"Our long-range capabilities have once again worked, reducing Russia's oil revenues, which it uses to finance the war and the killing of Ukrainians," Zelenskyy said
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has confirmed that Ukrainian forces carried out long-range strikes on two Russian oil refineries and naval targets in the Black Sea, saying the attacks were aimed at reducing Moscow's ability to finance its war against Ukraine.
In a statement posted on social media on Thursday, Zelenskyy said Ukraine's long-range strike capabilities had once again targeted Russia's energy infrastructure.
He said Ukrainian forces struck the Bashneft-Novoil oil refinery in Russia's Republic of Bashkortostan, more than 1,300km from Ukrainian-controlled territory, as well as the Slavneft-YANOS refinery in Russia's Yaroslavl region, nearly 700km from Ukraine's border.
"Our long-range capabilities have once again worked, reducing Russia's oil revenues, which it uses to finance the war and the killing of Ukrainians," Zelenskyy said.
He added Ukraine had carried out successful strikes against two Russian military patrol boats and vessels belonging to what Kyiv describes as Russia's "shadow fleet" operating in the Black Sea.
Zelenskyy thanked Ukraine's defence forces for expanding the country's long-range strike capabilities, arguing that such operations increase the prospects for diplomacy.