ვალერი ჩეჩელაშვილი – მთავარი მოტივაცია “ქართული ოცნებისთვის” არის უპირობოდ ხელისუფლებაში დარჩენა და ხელისუფლების შენარჩუნება
მთავარი მოტივაცია “ქართული ოცნებისთვის” არის უპირობოდ ხელისუფლებაში დარჩენა და ხელისუფლების შენარჩუნება, – ამის შესახებ საქართველოს სტრატეგიული ანალიზის ცენტრის პოლიტიკური კვლევების ხელმძღვანელმა ვალერი ჩეჩელაშვილმა განაცხადა.
მისივე თქმით, “ქართულ ოცნებას” მთავარ პრობლემად მიაჩნია ახალი, თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნები თავისუფალ და სამართლიან გარემოში.
“მთავარი მოტივაცია “ქართული ოცნებისთვის” არის უპირობოდ ხელისუფლებაში დარჩენა და ხელისუფლების შენარჩუნება. ამიტომაც არის, რომ მთავარ პრობლემად მიაჩნიათ ახალი, თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნები თავისუფალ და სამართლიან გარემოში.
ჩვენ არ ვესწრებოდით ელჩის შეხვედრას ქალბატონ მაკა ბოჭორიშვილთან, მაგრამ, მე მგონი, იქ ძალიან ნათლად იქნა წარმოდგენილი ის ნაბიჯები, რაც უნდა გადადგას “ქართულმა ოცნებამ” და ვფიქრობ, ვვარაუდობ, რომ ამ ნაბიჯებში აუცილებლად იყო ნახსენები ახალი არჩევნები და პოლიტპატიმრების გამოშვება.
ამ პრობლემის ირგვლივ არის მთელი დაძაბულობა, რაც აქვს “ოცნებას” აშშ-თან და ევროკავშირთან ” , – განაცხადა  ვალერი ჩეჩელაშვილმა.

Analyst: Georgian Dream’s main goal is to stay in power
The ruling party Georgian Dream is primarily motivated by an unconditional desire to retain power, said Valeri Chechelashvili, head of political research at the Georgian Strategic Analysis Center.
According to him, the party views holding new, free, and fair elections in a democratic environment as its main challenge.
“Georgian Dream’s main motivation is to stay in power at all costs. This is why they see new, free, and fair elections as a major threat,” he stressed.
Chechelashvili also noted that while he was not present at the recent meeting between the US Ambassador and Foreign Minister Maka Bochorishvili, he believes the discussion likely included key steps the ruling party must take.
“I assume that among these steps were the announcement of new elections and the release of political prisoners. The tensions between Georgian Dream and the US and EU revolve around these issues,” he added.