“ვიმეორებთ 16-წლიან მოწოდებას რუსეთის მიმართ, გააუქმოს საქართველოს რეგიონების ე.წ. დამოუკიდებლობის აღიარება”
1671
14 აგვისტოს, გაეროს უშიშროების საბჭომ, დახურულ სხდომაზე, რუსეთ-საქართველოს ომის მე-16 წლისთავთან დაკავშირებით, რუსეთის მიერ ოკუპირებულ საქართველოს ტერიტორიებზე არსებული ვითარება და რუსეთ-საქართველოს კონფლიქტის საკითხი განიხილა.
სხდომის ფარგლებში, უშიშროების საბჭოს წინაშე მოხსენებით წარდგა გაეროსთან მალტის მუდმივი წარმომადგენლის მოვალეობის შემსრულებელი, ფრანჩესკა გატი, რომელმაც საბჭოს წევრებს ადგილზე არსებული ვითარებისა და ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების პროცესის შესახებ განახლებული ინფორმაცია მიაწოდა.
საბჭოს წევრმა სახელმწიფოების ჯგუფმა: საფრანგეთმა, იაპონიამ, სლოვენიამ, დიდმა ბრიტანეთმა, აშშ-მა, მალტამ, ასევე უშიშროების საბჭოს მომავალმა წევრებმა – საბერძნეთმა და დანიამ კიდევ ერთხელ დაადასტურეს საქართველოს დამოუკიდებლობა, სუვერენიტეტი და ტერიტორიული მთლიანობა მის საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში.
“ჩვენ კიდევ ერთხელ ვადასტურებთ, რომ ვგმობთ რუსეთის მუდმივ პროვოკაციებს საქართველოს ტერიტორიაზე, მის ტერიტორიულ წყლებს და საჰაერო სივრცეში წვრთნების გაგრძელებას, ოჩამჩირეში მუდმივი საზღვაო ბაზის შექმნისთვის გადადგმულ ნაბიჯებს, რომელიც მნიშვნელოვან საფრთხეს უქმნის საქართველოს და უფრო ფართოდ, შავი ზღვის რეგიონის უსაფრთხოებას. ასევე, მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების აღმართვის პროცესის გააქტიურებას, რომელიც ყოფს საქართველოს შიდა რეგიონებს, ადგილობრივი მოსახლეობის უკანონო დაკავებასა და გატაცებას, ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობის დისკრიმინაციას, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვას და საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობისთვის მიზანმიმართული ზიანის მიყენებას.
ვგმობთ საქართველოს მოქალაქეების – დავით ბაშარულის, გიგა ოთხოზორიას, არჩილ ტატუნაშვილის, თამაზ გინტურისა და ვიტალი კარბაიას მკვლელობებს. ჩვენ ასევე ვგმობთ ირაკლი კვარაცხელიას სიკვდილს აფხაზეთში რუსეთის სამხედრო ბაზაზე. დამნაშავეები ამ დრომდე არ არიან დასჯილი.
კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ რუსეთის ფედერაციას, შეასრულოს ევროკავშირის შუამავლობით მიღწეული 2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებით გათვალისწინებული ვალდებულებები და დაუყოვნებლივ გაიყვანოს საქართველოს ტერიტორიიდან მისი სამხედრო და უსაფრთხოების ძალები.
ვიმეორებთ 16-წლიან მოწოდებას რუსეთის მიმართ, გააუქმოს საქართველოს რეგიონების, აფხაზეთისა და ცხინვალის ე.წ. დამოუკიდებლობის აღიარება და უზრუნველყოს საერთაშორისო ადამიანის უფლებათა ორგანიზაციების წვდომა აღნიშნულ რეგიონებში”, – განაცხადა მალტის მუდმივმა წარმომადგენელმა გაეროში ფრანჩესკა გატიმ.

UN Security Council marks 16th anniversary of Russia-Georgia war with closed session
The UN Security Council convened on Wednesday in a closed session to address the ongoing situation in Georgian territories occupied by Russia and the broader Russian-Georgian conflict. This meeting coincided with the 16th anniversary of the 2008 war between Russia and Georgia.
During the session, Francesca Gatti , Acting Permanent Representative of Malta to the United Nations, delivered a report to the Security Council. Gatti provided an update on the current conditions in the affected regions and the status of international negotiations taking place in Geneva.
Following the session, a joint statement was issued by representatives from the US, the United Kingdom, France, Japan, Malta, Slovenia, as well as future Council members Denmark and Greece. The statement commemorated the anniversary of Russia’s military aggression against Georgia and its illegal invasion of Georgian territories. It underscored the escalation of Russia’s aggressive policies towards neighboring countries and its implications for European security.
The representatives reaffirmed their support for Georgia’s sovereignty, independence, and territorial integrity within its internationally recognized borders. They expressed concerns over Russia’s ongoing violations of Georgia’s territorial integrity, including the illegal occupation of the Abkhazia and Tskhinvali regions. The statement condemned Russia’s actions, which include the deployment of military forces, annexation attempts, and the illegal transfer of strategic facilities such as the Bichvinta resort, Sokhumi airport, and Ochamchire port to Russian control.
The statement also called on Russia to adhere to the ceasefire agreement signed on August 12, 2008, brokered by the European Union, and to withdraw its troops from Georgian territory immediately.