ზვიად გაბისონია - პირველი ორი სემესტრის განმავლობაში სტუდენტის სწავლის საფასურს სრულად ფარავს სახელმწიფო
სახელმწიფო უნივერსიტეტებში სწავლა არის უფასო - პირველი ორი სემესტრის განმავლობაში სტუდენტის სწავლის საფასურს სრულად და უპირობოდ ფარავს სახელმწიფო, ხოლო იმისთვის, რომ სტუდენტმა 100%-იანი დაფინანსება შეინარჩუნოს, უნდა დააგროვოს კრედიტების 80%-ზე მეტი, ანუ სემესტრში ჩასაბარებელი შეიძლება დარჩეს მხოლოდ ერთი საგანი, - ამის შესახებ განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილე ზვიად გაბისონიამ განაცხადა.
"როგორც მოგეხსენებათ, 2026-2027 წელს ჩარიცხული სტუდენტებისთვის სახელმწიფო უნივერსიტეტებში სწავლა უფასოა. ეს ნიშნავს, რომ პირველი ორი სემესტრის განმავლობაში სახელმწიფო უნივერსიტეტებში სტუდენტის სწავლის საფასურს სრულად და უპირობოდ ფარავს სახელმწიფო.
იმისთვის, რომ სტუდენტმა 100%-იანი დაფინანსება შეინარჩუნოს  უნდა დააგროვოს კრედიტების 80%-ზე მეტი, ანუ ჩასაბარებელი შეიძლება დარჩეს ერთი საგანი. ასეთ შემთხვევაში მისი სრული დაფინანსება გაგრძელდება, ხოლო თუ ვერ აითვისა 80%-ზე მეტი, სახელმწიფო მას გადაუხდის სწავლის საფასურის 50%-ს.
სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, თუ სტუდენტი მესამე სემესტრიდან უზრუნველყოფს კრედიტების 80%-ზე მეტის დაგროვებას, სახელმწიფო გააგრძელებს მისი სწავლის საფასურის სრულ დაფინანსებას.
ეს მიდგომა გავრცელებული პრაქტიკაა მსოფლიოში და გახლავთ მსოფლიო ბანკის ექსპერტების რეკომენდაცია.
იმ შემთხვევაშიც კი, თუ სტუდენტი მესამე სემესტრიდან მხოლოდ ერთ საგანში ვერ მიიღებს კრედიტს, მაგრამ მომდევნო სემესტრში ყველა კრედიტს დააგროვებს, სრული დაფინანსება კვლავ აღუდგება.
აქ საუბარი არ არის სწავლის შედეგებზე, აკადემიურ მიღწევებსა და ქულებზე, საუბარია მხოლოდ საკმარისი კრედიტების დაგროვებაზე. საგანში 51-ქულიანი ბარიერის დაძლევის შემთხვევაში იგულისხმება, რომ სტუდენტს კრედიტი უკვე მოპოვებული აქვს.
მნიშვნელოვანია, რომ თუ სტუდენტი, 50%-იანი დაფინანსების მიღების შემდეგ, აღადგენს 100%-იან საკრედიტო შედეგს, სახელმწიფო კვლავ გააგრძელებს მისი სწავლის ღირებულების სრულ დაფინანსებას“, - განაცხადა გაბისონიამ.

Deputy Education Minister: state will fully cover tuition fees for first-year students at public universities
Georgia will fully cover tuition fees for all first-year students enrolled at public universities during their first two semesters, Deputy Education Minister Zviad Gabisonia has said, outlining how students can retain full state funding in subsequent years.
According to Gabisonia, the policy applies to students admitted in the 2026–2027 academic year, with the state providing unconditional full funding for the first academic year.
From the third semester onwards, students will retain 100 per cent state funding if they earn more than 80 per cent of the required academic credits each semester. This means a student may fail to earn credits in only one course while remaining eligible for full funding.
Students who do not meet the 80 per cent threshold will receive 50 per cent state funding for their tuition. However, Gabisonia said full funding can be restored if they later achieve the required credit threshold.
He stressed that the scheme is based solely on the number of credits earned rather than grades or academic performance. A student who passes a course by meeting the minimum passing mark is considered to have earned the corresponding credits.
Gabisonia said the model reflects international practice and is in line with recommendations from the World Bank.