24 აგვისტო საქართველოს კონსტიტუციის დღეა
1995 წლის 24 აგვისტოს, 17:50 საათზე, საქართველოს პარლამენტმა 159 ხმით 8-ის წინააღმდეგ საქართველოს კონსტიტუცია მიიღო, რომელიც ძალაში 1995 წლის საქართველოს ახალარჩეული პარლამენტის უფლებამოსილების ცნობის დღიდან შევიდა.
სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისია თავდაპირველად 1921 წლის კონსტიტუციის ახალ რედაქციაზე მუშაობდა, მაგრამ საბოლოოდ ახალი კონსტიტუციის მიღება გადაწყდა.
1995 წლის 17 სექტემბერს სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიისა და საქართველოს პარლამენტის წევრებმა ხელი მოაწერეს კონსტიტუციის ოფიციალურ ტექსტს მთავრობის იმ სასახლეში, სადაც საქართველოს რესპუბლიკის უზენაესმა საბჭომ გამოაცხადა საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის აქტი.

Georgia marks Constitution Day today, commemorating the adoption of the country's current Constitution by parliament in 1995.
The Constitution was adopted on 24 August 1995 at 17:50, with 159 MPs voting in favour and eight against. It entered into force on the day the newly elected parliament of 1995 was officially recognised.
The State Constitutional Commission initially worked on a revised version of Georgia's 1921 Constitution, but later decided to draft an entirely new constitution.
On 17 September 1995, members of the State Constitutional Commission and parliament signed the official text of the Constitution at the government building where Georgia's Supreme Council had proclaimed the Act of Restoration of Independence.