9 მაისს “ექსპო ჯორჯიაში” “ევროპის დღესთან” დაკავშირებით ღონისძიება გაიმართება
საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის განცხადებით, წელს “ევროპის დღე” რობერტ შუმანის დეკლარაციის მიღებიდან 75-ე წელს აღნიშნავს.
“ჩაინიშნეთ 9 მაისი კალენდარში, შემოგვიერთდით “ექსპო ჯორჯიაში” და გაიგეთ მეტი ევროკავშირისა და ქართველი ხალხის პარტნიორობის შესახებ, რომელიც 30 წელს ითვლის. ევროპის დღე არის შესაძლებლობა, დავფიქრდეთ ყველაფერზე, რასაც ერთად მივაღწიეთ და მომავალზე, რომლის შენებასაც ხელიხელჩაკიდებული ვაგრძელებთ.
წელს, ევროპის დღეს, რომელიც ყოველწლიურად 9 მაისს აღინიშნება, ევროკავშირი, მაშინდელი საფრანგეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის, რობერტ შუმანის დეკლარაციის მიღებიდან 75-ე წელს აღნიშნავს. ამ დეკლარაციიდან იღებს სათავეს ის, რასაც ჩვენ დღეს ევროკავშირს ვუწოდებთ. საქართველოში აღნიშნული ღონისძიება ქართველი ხალხის მიმართ უცვლელი მხარდაჭერის კიდევ ერთი მტკიცებულებაა.
ოფიციალური გახსნის ცერემონია გაიმართება მე-11 პავილიონში, 12:00 საათზე”, – აღნიშნულია ინფორმაციაში.
1950 წლის 9 მაისს საფრანგეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი რობერტ შუმანი პარიზში გამოვიდა განცხადებით, სადაც მან წამოაყენა ევროპული ინტეგრაციის იდეა. ამიტომ 9 მაისი აღინიშნება, როგორც ევროპის კავშირის დაბადების დღე.

Tbilisi to host Europe Day celebrations at Expo Georgia on May 9
Europe Day will be marked in Tbilisi on May 9 with a public event at Expo Georgia, celebrating more than 30 years of partnership between the European Union and the people of Georgia.
The EU representation in Georgia said the event is an opportunity to reflect on the achievements of EU-Georgia cooperation and to look ahead to the future, “hand in hand.”
This year’s celebration also marks the 75th anniversary of the 1950 Declaration by Robert Schuman, then French Foreign Minister – a historic moment that laid the foundation for what is now the European Union.
“In Georgia, the event serves as a reaffirmation of the EU’s continued commitment to supporting the people of Georgia”, the EU in Georgia said.