ალექსანდრე დარახველიძემ საერთაშორისო მიგრაციის მიმოხილვის ფორუმის ფარგლებში ორმხრივი შეხვედრები გამართა
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ალექსანდრე დარახველიძემ საერთაშორისო მიგრაციის მიმოხილვის მეორე ფორუმის ფარგლებში, უცხოელ კოლეგებთან შეხვედრები გამართა.
პრესსამსახურის ინფორმაციით, ორმხრივი შეხვედრების ფორმატში, ალექსანდრე დარახველიძე შეხვდა სომხეთის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილეს არმენ ღაზარიანს, ყირგიზეთის რესპუბლიკის შრომის, სოციალური უზრუნველყოფისა და მიგრაციის მინისტრის მოადგილეს მირლანბეკ ბაიგონჩოკოვს, აზერბაიჯანის რესპუბლიკის მიგრაციის სახელმწიფო სამსახურის უფროსს ვუსალ ჰუსეინოვს, ასევე სერბეთის რესპუბლიკის ლტოლვილთა და მიგრაციის კომისარს ნატაშა სტანისავლევიჩს.
"შეხვედრებზე მხარეებმა მიმოიხილეს ქვეყნებს შორის არსებული თანამშრომლობა მიგრაციის სფეროში, ასევე განიხილეს სამომავლო აქტივობები არსებული ურთიერთობების კიდევ უფრო გაფართოების მიზნით.
ალექსანდრე დარახველიძემ ყურადღება გაამახვილა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ განხორციელებულ ღონისძიებებზე, რომელთა მიზანს უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ეფექტიანად ბრძოლა წარმოადგენს. ასევე მიმოიხილა ბოლო პერიოდში განხორციელებულ საკანონმდებლო ცვლილებები და აღნიშნა, რომ ხსენებული ცვლილებებით გაძლიერდა თავშესაფრისა და გაძევების პროცედურები, რამაც გაზარდა ქვეყნის შესაძლებლობები მიგრაციული ნაკადების მართვის მიმართულებით.
ორმხრივი შეხვედრების ფარგლებში, მხარეებმა ასევე ისაუბრეს სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივებზე, მათ შორის, გამოცდილებისა და საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარების მიმართულებით", - აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Darakhvelidze highlighted measures introduced by Georgia’s Interior Ministry to combat illegal migration
Georgia’s Deputy Interior Minister Aleksandre Darakhvelidze has held a series of bilateral meetings with foreign officials during the second International Migration Review Forum.
Darakhvelidze met with Armenia’s Deputy Interior Minister Armen Ghazaryan, Kyrgyzstan’s Deputy Minister of Labour, Social Security and Migration Mirlanbek Baigonchokov, Head of Azerbaijan’s State Migration Service Vusal Huseynov and Serbia’s Commissioner for Refugees and Migration Natasa Stanisavljevic.
The discussions focused on existing cooperation in the field of migration and on future initiatives aimed at expanding relations between the countries.
Darakhvelidze highlighted measures introduced by Georgia’s Interior Ministry to combat illegal migration, as well as recent legislative amendments designed to strengthen asylum and expulsion procedures.
He said the changes had increased the country’s capacity to manage migration flows more effectively.
The parties also discussed prospects for future cooperation, including the exchange of experience and best practices in migration management.