ალექსანდრე გაჩეჩილაძე - Dan Air იქნება ევროპიდან რიგით მე-17 ავიაკომპანია, რომელიც საქართველოში ფრენებს განახორციელებს
საქართველოს ავიაბაზარს კიდევ ერთი ევროპული ავიაკომპანია ემატება. რუმინული Dan Air თბილისის მიმართულებით პირდაპირი ფრენების შესრულებას მომავალი თვიდან შეუდგება.
როგორც ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, სსიპ სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს დირექტორის მოადგილე ალექსანდრე გაჩეჩილაძე აცხადებს, მრავალწლიანი პაუზის შემდეგ, საქართველოსა და რუმინეთის დედაქალაქებს შორის რეგულარული საჰაერო მიმოსვლა განახლდება და ფრენები კვირაში ორი სიხშირით შესრულდება.
"Dan Air იქნება ევროპიდან რიგით მე-17 ავიაკომპანია, რომელიც განახორციელებს ფრენებს, ხოლო ბუქარესტი-თბილისის მიმართულება იქნება რიგით 42-ე საჰაერო ხაზი, სადაც შესრულდება ფრენები.
საქართველოსა და ევროპას შორის ამჟამად ფრენები ხორციელდება 160 სიხშირით. ევროპული ავიაკომპანიების წილი საქართველოს საავიაციო ბაზარზე 35%-ს შეადგენს და აღნიშნული მაჩვენებლები ნათლად მეტყველებს იმას, რომ საქართველოსა და ევროპას შორის საჰაერო მიმოსვლა წლიდან წლამდე სტაბილურად იზრდება“, - განაცხადა ალექსანდრე გაჩეჩილაძემ.

According to Aleksandre Gachechiladze, Deputy Director of Georgia’s Civil Aviation Agency, regular air traffic between the capitals of Georgia and Romania will resume after a multi-year pause, with flights operating twice a week.
“Dan Air will become the 17th European airline operating flights to Georgia, while the Bucharest-Tbilisi route will be the 42nd air connection served from the country,” Gachechiladze said.
He noted that there are currently 160 weekly flight frequencies between Georgia and Europe, with European airlines accounting for 35 per cent of Georgia’s aviation market.
“The figures clearly demonstrate that air connectivity between Georgia and Europe continues to grow steadily year after year,” he added.