არჩილ ტატუნაშვილის მკვლელობიდან 8 წელი გავიდა
ყოფილი სამხედრო, 35 წლის არჩილ ტატუნაშვილი რუსმა ოკუპანტებმა საოკუპაციო ხაზიდან 2018 წლის 22 თებერვალს გაიტაცეს და მოკლეს. მისი მკვლელობის შესახებ ინფორმაცია 23 თებერვალს გასაჯაროვდა.
ქართული მხარე და ოჯახი ტატუნაშვილის ცხედარს 26 დღის განმავლობაში ითხოვდა. ცხედრის გადმოსვენება ოკუპირებული ცხინვალიდან მხოლოდ 20 მარტს მოხერხდა. ექსპერტიზის მიხედვით, დაბრუნებულ ცხედარს მრავლობითი დაზიანებები და წამების კვალი აღენიშნებოდა.
არჩილ ტატუნაშვილი 2018 წლის 24 მარტს, მუხათგვერდის ძმათა სასაფლაოზე სამხედრო პატივით დაკრძალეს. საქართველოს პრეზიდენტმა ის სიკვდილის შემდეგ ღირსების ორდენით დააჯილდოვა.
საქართველოს პროკურატურის ინფორმაციით, ცხინვალის ე.წ. სამართალდამცველებმა არჩილ ტატუნაშვილი 2008 წლის აგვისტოს ომში მონაწილეობისთვის აწამეს, რაც მისი სიკვდილის მიზეზი გახდა.
იმავე წელს, საქართველოს პროკურატურამ ოკუპირებული რეგიონის ორ ე.წ. სამართალდამცველს – ახალგორის ე.წ პროკურორის თანაშემწეს დავით გურწიევს და ე.წ უშიშროების კომიტეტის ახალგორის განყოფილების უფროსს ალიკ ტაბოევს არჩილ ტატუნაშვილისთვის თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთის და მის ჯგუფურად წამებაში დახმარებისთვის ბრალი დაუსწრებლად წარუდგინა და ინტერპოლის წითელი ცირკულარით ძებნა გამოაცხადა.

Eight years have passed since the killing of former Georgian serviceman Archil Tatunashvili, who died in the occupied Tskhinvali region after being detained by Russian-backed forces.
Tatunashvili, 35, was abducted from near the occupation line on February 22, 2018. Information about his death became public the following day.
The Georgian side and the family demanded the return of his body for 26 days. The remains were transferred from occupied Tskhinvali only on March 20. According to forensic findings, the body bore multiple injuries and signs of torture.
Tatunashvili was buried with military honours on March 24, 2018 at the Mukhatgverdi Brothers’ Cemetery. The President of Georgia posthumously awarded him the Order of Honour.
The Prosecutor's Office of Georgia said representatives of the de facto law enforcement structures in Tskhinvali tortured Tatunashvili over his participation in the August 2008 war, which resulted in his death.
Later in 2018, Georgian prosecutors charged in absentia two officials from the occupied region — David Gurtsiev and Alik Taboev — with unlawful deprivation of liberty and aiding group torture. Both were placed on the wanted list through an Interpol Red Notice.