ბათუმში ოჯახის წევრის მიმართ ჩადენილი განზრახ მკვლელობის მცდელობის ფაქტზე უცხო ქვეყნის მოქალაქე დააკავეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს აჭარის  პოლიციის დეპარტამენტის ბათუმის საქალაქო სამმართველოს თანამშრომლებმა, 1988 წელს დაბადებული უცხო ქვეყნის მოქალაქე მ.ს. ოჯახის წევრის მიმართ დამამძიმებელ გარემოებებში ჩადენილი განზრახ მკვლელობის მცდელობის ბრალდებით დააკავეს.
"გამოძიებით  დადგინდა, რომ ბრალდებულმა, ბათუმში, მასთან  არარეგისტრირებულ ქორწინებაში მყოფ პირს  - 1991 წელს დაბადებულ უცხო ქვეყნის მოქალაქეს  ქ.ი.- ს დანის გამოყენებით გულ-მკერდის არეში ჭრილობები მიაყენა.
დაჭრილი მამაკაცი  შესაბამისი სამედიცინო დახმარების გაწევის მიზნით კლინიკაში მოათავსეს.
პოლიციამ მ.ს. ბრალდებულის სახით, ცხელ კვალზე დააკავა.
სამართალდამცველებმა  დანაშაულის ჩადენის იარაღი -  დანა ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 19-109- ე მუხლით მიმდინარეობს, რაც თავისუფლების 16-დან 20 წლამდე ან უვადო აღკვეთას ითვალისწინებს", - აცხადებენ შსს-ში.

Foreign national arrested in Georgia’s Batumi for attempted murder of family member
Police in Georgia’s Black Sea resort city of Batumi have arrested a foreign national on charges of attempted premeditated murder of a family member under aggravating circumstances, the Ministry of Internal Affairs said on Sunday.
The body added officers from the Batumi City Division of the Adjara Police Department detained a woman born in 1988, identified as M.S., following an incident involving a member of his family.
The investigation established that the suspect attacked her partner, a foreign national born in 1991 with whom she was in an unregistered marital relationship, inflicting stab wounds to the chest area with a knife in Batumi. The victim was taken to hospital to receive urgent medical treatment.
Police arrested the suspect at the scene shortly after the incident. The weapon allegedly used in the attack, a knife, was seized as evidence.
An investigation has been launched under Article 19-109 of the Criminal Code of Georgia, which carries a penalty of between 16 and 20 years’ imprisonment or life imprisonment.