ბრიტანეთის პრემიერი - უკრაინას Storm Shadow-ის რაკეტების წარმოება შეეძლება
უკრაინა დამოუკიდებლად შეძლებს შორი მოქმედების რაკეტების Storm Shadow-ის წარმოებას. დიდმა ბრიტანეთმა ოფიციალურად დაამტკიცა შესაბამისი ტექნოლოგიების გადაცემა და თანამშრომლობაში თავდაცვის ინდუსტრიის კომპანიებს ჩართავს, - ამის შესახებ დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა ენდი ბერნჰემმა განაცხადა.
კიევში ვიზიტით მყოფმა ბერნჰემმა განაცხადა, რომ დიდი ბრიტანეთი იყო პირველი, ვინც უკრაინას შორი მოქმედების იარაღი გადასცა 2023 წელს. მან ასევე აღნიშნა, რომ პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ითხოვა Storm Shadow-ის ტექნოლოგიის გაზიარება, რათა უკრაინას დამოუკიდებლად შეეძლოს ასეთი შესაძლებლობების განვითარება.
"მოხარული ვარ, დღეს დავადასტურო, რომ დავაკმაყოფილე ეს მოთხოვნა. ბრიტანული და ფრანგული ინდუსტრიები - და ჩვენ ასევე მადლობას ვუხდით პრეზიდენტ მაკრონს და მის კოლეგებს - ახლა უკრაინასთან ერთად იმუშავებენ ამ შესაძლებლობების განვითარებისთვის“, - განაცხადა ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა.
მისივე თქმით, ვლადიმერ პუტინი იმედოვნებს, რომ გაიმარჯვებს "ტერორის კამპანიის გზით, რომელიც უკრაინელი მშვიდობიანი მოსახლეობის წინააღმდეგ ბალისტიკური რაკეტების გამოყენებას ისახავს მიზნად".
"ჩვენ უნდა შევაჩეროთ რუსული რაკეტები პირველი რიგში იმ სანქციებით, რომლებიც მის მიწოდების ჯაჭვებს გაწყვეტს, ასევე უკრაინის გრძელვადიანი კამპანიის მხარდაჭერით“, - განაცხადა ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა.

UK Approves Transfer of Storm Shadow Technology to Ukraine for Domestic Missile Production
Ukraine will be able to produce Storm Shadow long-range missiles domestically after the United Kingdom approved the transfer of relevant technology and agreed to involve British and French defence companies in the programme, UK Prime Minister Andy Burnham said.
Speaking during a visit to Kyiv, Burnham said Britain was the first country to provide Ukraine with long-range weapons in 2023. He added that President Volodymyr Zelensky had requested access to Storm Shadow technology so Ukraine could develop the capability independently.
“I am pleased to confirm today that I have agreed to that request. British and French industry, and we also thank President Macron and his colleagues will now work with Ukraine to develop this capability,” Burnham said.
The British prime minister said Russian President Vladimir Putin was seeking to prevail through what he described as a campaign of terror involving ballistic missile attacks against Ukrainian civilians.
“We must stop Russian missiles, first through sanctions that disrupt their supply chains, and also by supporting Ukraine’s long-range campaign,” Burnham said.