დამამძიმებელ გარემოებებში ჩადენილი განზრახ მკვლელობისთვის ბრალდებულის საქართველოში ექსტრადირება განხორციელდა
გენერალური პროკურატურის შუამდგომლობის საფუძველზე, ინტერპოლის წითელი ცირკულარით ძებნილი, დამამძიმებელ გარემოებებში განზრახ მკვლელობისთვის ბრალდებულის გ.პ.-ს საქართველოში ექსტრადირება განხორციელდა.
ექსტრადირებულ პირს ბრალად ედება დამამძიმებელ გარემოებებში ჩადენილი განზრახ მკვლელობა, დანაშაული გათვალისწინებული საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 109–ე მუხლის „მ“ ქვეპუნქტით.
"გამოძიებით დადგენილია, რომ 2025 წლის 18 თებერვალს თბილისში, ბეჟან კალანდაძის ქუჩაზე მდებარე საცხოვრებელ ბინაში ბრალდებულმა სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა დაზარალებულს და ძალადობა განახორციელა მის მიმართ, რის შედეგადაც დაზარალებულმა სიცოცხლისთვის სახიფათო დაზიანებები მიიღო და შემთხვევის ადგილზე გარდაიცვალა. აღნიშნულის შემდეგ ბრალდებული და დანაშაულის ადგილზე მყოფი სხვა პირები შემთხვევის ადგილიდან მიიმალნენ.
დამამძიმებელ გარემოებებში განზრახ მკვლელობის ფაქტზე ბრალდებულის მიმართ საერთაშორისო ძებნის მიზნით სამართლებრივი პროცედურები მისი მიმალვიდან მალევე დაიწყო და ინტერპოლის წითელი ცირკულარის საფუძველზე 2025 წლის 4 მარტიდან იძებნებოდა. საქართველოს გენერალური პროკურატურის ინტენსიური საერთაშორისო ძალისხმევის შედეგად, ინტერპოლის წითელი ცირკულარით ძებნილი გ.პ.-ს რუსეთიდან საქართველოში ექსტრადიცია 2026 წლის 2 თებერვალს განხორციელდა.
აღსანიშნავია, რომ აღნიშნულ საქმეზე, განსაკუთრებით მძიმე კატეგორიის დანაშაულის შეუტყობინებლობის ფაქტზე სამართალდამცველებმა სამი პირი მალევე დააკავეს, ხოლო ერთ-ერთმა მიმალვა მოახერხა. სასამართლომ ოთხივე ბრალდებული დამნაშავედ ცნო წარდგენილ ბრალდებაში და სასჯელის სახედ და ზომად ორ პირს 4 წლით და 3 თვით, ერთ პირს 5 წლით, ხოლო მიმალვაში მყოფ პირს თავისუფლების 7 წლით აღკვეთა განუსაზღვრა. მის მიმართ მიმდინარეობს საერთაშორისო ძებნა", - აცხადებენ პროკურატურაში.

G.P. was sought under Interpol’s Red Notice from March 4, 2025
Following a request from the Georgian Prosecutor General’s Office, G.P., wanted under Interpol’s Red Notice for aggravated murder, was extradited to Georgia from Russia.
The suspect is accused of committing murder under aggravating circumstances.
The Prosecutor General’s Office on Wednesday said the investigation determined that on February 18, 2025, G.P. physically and verbally assaulted the victim in a residential apartment on Bezhan Kalandadze Street in Tbilisi, resulting in life-threatening injuries that caused the victim’s death at the scene. Following the incident, the suspect and others present fled.
Immediately after the crime, legal procedures were initiated to locate the suspect internationally. G.P. was sought under Interpol’s Red Notice from March 4, 2025, and intensive international efforts by the Georgian Prosecutor General’s Office led to his extradition from Russia on February 2, 2026, the agency said.
The Prosecutor’s Office noted that three individuals were promptly arrested in connection with failure to report a particularly serious crime, while one initially evaded capture. All four were later found guilty -  two received 4 years and 3 months imprisonment, one received 5 years, and the fugitive suspect was sentenced to 7 years, with international searches ongoing.