დევნილთა სააგენტო იძულებით გადაადგილებულ 300-მდე ოჯახს, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, საცხოვრებელ სახლებს შეუსყიდის.
იმ ოჯახების სია, რომელთა განსახლების თაობაზე დევნილთა საკითხების შემსწავლელმა კომისიამ დადებითი გადაწყვეტილება მიიღო, სააგენტოს ვებგვერდზე უკვე გამოქვეყნდა.
იძულებით გადაადგილებულ ოჯახებს ექვსთვიანი ვადა ეძლევათ, რათა სახლები, საქართველოს ნებისმიერ რეგიონში, თავადვე შეარჩიონ და სააგენტოს წარუდგინონ.
აღსანიშნავია, რომ დევნილი ოჯახების განსახლების მიზნით, საცხოვრებელი კომპლექსების მშენებლობის პარალელურად, სახლების შესყიდვის პროგრამამ ბოლო პერიოდში განსაკუთრებული მასშტაბები შეიძინა. მიმდინარე წელს, სააგენტომ სახლი უკვე 1 640 დევნილ ოჯახს შეუსყიდა.
იძულებით გადაადგილებული ოჯახების საცხოვრებლით უზრუნველყოფის პროცესი მომავალში კიდევ უფრო აქტიური რეჟიმით გაგრძელდება.

Approved families have six months to select a home in any region of Georgia and submit the property for purchase by the agency
Georgia's Internally Displaced Persons (IDP) Agency will purchase homes for nearly 300 internally displaced families across the country under its housing programme, the agency said on Tuesday.
The agency said the list of families approved for housing assistance by the commission responsible for reviewing IDP resettlement applications had been published on its website.
Approved families have six months to select a home in any region of Georgia and submit the property for purchase by the agency.
The programme, under which the state buys homes for internally displaced families alongside the construction of new residential complexes, has expanded significantly in recent years, the agency said.
According to the agency, it has already purchased homes for 1,640 internally displaced families so far this year and plans to continue expanding housing support for displaced households.