დიდმა ბრიტანეთმა სანქციების ახალ პაკეტში შეიყვანა ხომალდი SILVAR, რომელიც წლის დასაწყისში საქართველოს პორტში იმყოფებოდა
დღეს დიდმა ბრიტანეთმა სანქციების ახალი პაკეტი გამოაცხადა. სანქციები მოიცავს რუსეთის მოძველებულ "ჩრდილოვან ფლოტს“, სამხედრო შესყიდვების მიწოდების ჯაჭვებს და უკანონო ფინანსურ ქსელებს, რომლებიც გამოიყენება სანქციებისთვის გვერდის ასავლელად, – ამის შესახებ საქართველოში დიდი ბრიტანეთის საელჩო სოციალურ ქსელში წერს.
"დღეს დიდმა ბრიტანეთმა სანქციების ახალი პაკეტი გამოაცხადა. სანქციები მოიცავს რუსეთის მოძველებულ "ჩრდილოვან ფლოტს“, სამხედრო შესყიდვების მიწოდების ჯაჭვებს და უკანონო ფინანსურ ქსელებს, რომლებიც გამოიყენება სანქციებისთვის გვერდის ასავლელად.
პაკეტში ასევე შევიდა ხომალდი SILVAR, რომელიც მიმდინარე წლის დასაწყისში საქართველოში არსებულ პორტში იმყოფებოდა.
დიდმა ბრიტანეთმა 2026 წლის განმავლობაში, მხოლოდ რუსეთის სანქციების რეჟიმის ფარგლებში, თითქმის 500 ფიზიკურ პირსა და ორგანიზაციას დაუწესა სანქციები“, – აღნიშნულია საელჩოს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.

UK sanctions vessel linked to Russia's ‘shadow fleet’ that visited Georgian port
The United Kingdom has imposed sanctions on nearly 500 individuals and entities under its Russia sanctions regime since the start of 2026
The United Kingdom has announced a new package of sanctions targeting Russia's so-called "shadow fleet", military procurement networks and financial channels used to circumvent international restrictions, according to the British Embassy in Georgia on Tuesday.
The measures included sanctions against the vessel SILVAR, which the embassy said visited a Georgian port earlier this year.
In a statement published on social media, the embassy said the latest sanctions package targeted ageing vessels used by Russia to transport oil and other goods outside established sanctions regimes, as well as supply chains supporting military procurement and financial networks involved in sanctions evasion.