ევროპარლამენტმა საქართველოს, როგორც კანდიდატი ქვეყნის შესახებ, რიგით მეორე კრიტიკული ანგარიში მიიღო
ევროპარლამენტმა საქართველოს, როგორც კანდიდატი ქვეყნის შესახებ, 436 ხმით 145-ის წინააღმდეგ რიგით მეორე კრიტიკული ანგარიში მიიღო.
ევროპარლამენტის საგარეო საქმეთა კომიტეტის მიერ მომზადებული დოკუმენტი ეყრდნობა ევროკომისიის შეფასებებს და აცხადებს, რომ მმართველი პარტიის პოლიტიკის გამო, საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესი 2024 წლიდან დე ფაქტო შეჩერებულია.
ანგარიშში აღნიშნულია, რომ ევროპარლამენტი ევროკავშირსა და წევრ სახელმწიფოებს მოუწოდებს, დაუყოვნებლივ დააწესონ მიზანმიმართული პერსონალური სანქციები ბიძინა ივანიშვილის, მისი ოჯახის წევრებისა და კომპანიების წინააღმდეგ და გაყინონ მისი აქტივები.
დოკუმენტი ასევე ითხოვს სანქციებს "ქართული ოცნების“ ლიდერების, მოსამართლეებისა და პროკურორების მიმართ. ევროკავშირის დონეზე ერთსულოვნების არარსებობის შემთხვევაში, პარლამენტი წევრ ქვეყნებს ეროვნულ დონეზე სანქციების დაწესებისკენ მოუწოდებს.
ანგარიშში აღნიშნულია აქციების პერიოდი და მასთან დაკავშირებული პროცესებიც. დოკუმენტში ხაზგასმულია, რომ 2024 წლის ნოემბრიდან, მას შემდეგ რაც მთავრობამ ევროინტეგრაციის მოლაპარაკებები 2028 წლამდე შეაჩერა, ქვეყანაში უწყვეტი პროტესტი მიმდინარეობს. ევროპარლამენტი გმობს დემონსტრანტებისა და მედიის წინააღმდეგ ძალადობას და მიუთითებს ეუთოს „მოსკოვის მექანიზმის“ მოხსენებაზე, რომლის მიხედვითაც დაკავებულთა მიმართ მოპყრობამ ზოგ შემთხვევაში წამების ზღვარს მიაღწია.

European Parliament calls for sanctions on Ivanishvili, says Georgia's EU integration has been suspended
The European Parliament has adopted a report stating that Georgia's EU integration process has been de facto suspended since 2024 and calling on the European Union and its member states to impose targeted sanctions on Bidzina Ivanishvili, founder of the ruling Georgian Dream party, as well as his family members and affiliated companies.
The report, approved by 436 votes to 145, argues that the policies pursued by the Georgian Dream party have stalled the country's EU accession path. It also urges sanctions against Georgian Dream leaders, judges and prosecutors and calls on member states to act at the national level if EU-wide unanimity cannot be reached.
The document further addresses developments surrounding anti-government protests, condemns violence against demonstrators and media representatives and cites findings of the OSCE Moscow Mechanism report regarding the treatment of detainees.
The report was prepared by the European Parliament's Committee on Foreign Affairs and is based on assessments by the European Commission. It is the second critical report adopted by the European Parliament on Georgia since the country obtained EU candidate status.