ქართველი რეჟისორის მხატვრული ფილმი Triborough Film Festival-ის გამარჯვებული გახდა
ქართველი რეჟისორის გიორგი მარკოზაშვილის მხატვრული ფილმი "სორო“ (The Burrow) Triborough Film Festival-ის გამარჯვებული გახდა.
7 ივნისს ნიუ-იორკში Triborough Film Festival-ის დაჯილდოება გაიმართა. ფესტივალზე გიორგი მარკოზაშვილის ფილმი "სორო“ სამ კატეგორიაში იყო წარდგენილი. ფილმმა გამარჯვება საუკეთესო მძაფრსიუჟეტიანი ფილმის კატეგორიაში მოიპოვა.
ნიუ-იორკში გამართულ ფესტივალს ფილმის ერთ-ერთი მთავარი როლის შემსრულებელი ნიკო კანკია, ქართველი რეჟისორი გიორგი ტყემალაძე და კანის კინოფესტივალის დელეგატი გვანცა მხეიძე ესწრებოდნენ.
"სორო" მარკოზაშვილის პირველი სრულმეტრაჟიანი ფილმია, რომლის პრემიერაც 2025 წლის 24 აპრილს სტოკჰოლმში, შვედეთში გაიმართა. ფილმის სიუჟეტის ცენტრში ახალგაზრდა ქალია, რომელიც მოწმის სტატუსით სასამართლოში უნდა წარდგეს. მოწმეთა დაცვის სამსახური კი იძულებულია, იგი დროებით გადამალოს, რათა მის სიცოცხლეს საფრთხე არ შეექმნას.
ფილმში მთავარ როლებს ოთარ მიქელაძე, დათა გოგიაშვილი, ლიკა გიორგობიანი, დავით ტყებუჩავა და ნიკო კანკია ასრულებენ.
აღსანიშნავია, რომ „სორომ“ გამარჯვება შვედეთის, ინდოეთის, საფრანგეთისა და იაპონიის ფესტივალებზეც მოიპოვა.

Georgian director Giorgi Markozashvili’s feature film “The Burrow” has won at the Triborough Film Festival.
The Triborough Film Festival awards ceremony was held on June 7 in New York. Giorgi Markozashvili’s feature film “The Burrow” was nominated in three categories at the festival and won in the Best Thriller Film category.
The festival in New York was attended by one of the film’s lead actors, Niko Kankia, Georgian director Giorgi Tkemaladze, and Cannes Film Festival delegate Gvantsa Mkheidze.
“The Burrow” is Markozashvili’s first feature-length film. Its premiere took place on April 24, 2025, in Stockholm, Sweden. The plot centers on a young woman who is set to appear in court as a witness. The witness protection service is forced to temporarily hide her in order to protect her life from danger.
The film stars Otar Mikeladze, Data Gogiashvili, Lika Giorgobiani, Davit Tkebuchava, and Niko Kankia in the leading roles.
It is noteworthy that “The Burrow” has also won awards at festivals in Sweden, India, France, and Japan.