გია ვოლსკი - ეკონომიკურ ზრდით მოწინავე პოზიციაზე ვართ, უკეთესიც იქნებოდა, რომ არა ყოველმხრივი შემოტევა
საქართველო ფეხზე დგას და სტაბილურობას ინარჩუნებს, ეკონომიკური ზრდა შენარჩუნებულია და ამ მაჩვენებლითაც რეგიონში მოწინავეთა შორის ვართ, – ამის შესახებ პარლამენტის ვიცე-სპიკერმა გია ვოლსკიმ განაცხადა.
გია ვოლსკის კითხვა დაუსვეს გაეროს ანგარიშის შესახებ, რომლის მიხედვითაც, 2026 წელს საქართველო კავკასიის რეგიონში ეკონომიკური ზრდის ტემპით ლიდერი იქნება. ანგარიშის თანახმად, საქართველოს ზრდის მაჩვენებელი – 5.4% აღემატება მეზობელი ქვეყნების, ასევე უკრაინისა (2.3%) და მოლდოვის (2.5%) მაჩვენებლებს.
როგორც ვოლსკიმ აღნიშნა, საქართველოს ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი უკეთესიც იქნებოდა, რომ არა ქვეყანაზე არსებული ყოველმხრივი შემოტევა.
„ჩვენ განვიცდით და ძალიან ვგულშემატკივრობთ ეკონომიკური მდგომარეობის გამოსწორებას უკრაინაში. მიუხედავად ამ ნგრევისა, რასაკვირველია, სტაბილურობას განაპირობებს ეკონომიკური ზრდა და გვირაბის ბოლოს რაღაცა სინათლე. ეს ჩვენთვისაც საინტერესოა, მნიშვნელოვანია და უკრაინელი საზოგადოებისთვისაც უმნიშვნელოვანესია. თუმცა, მინუსიდან ზრდაზეა აქ ლაპარაკი. აქ ლაპარაკია ნგრევიდან, მიწასთან გასწორებული ეკონომიკიდან წამოზრდაზე, მცირედით, მაგრამ კარგი ნიშანია.
რაც შეეხება საქართველოს ეკონომიკურ ზრდას, ალბათ მეტიც იქნება. ფაქტია, რომ ჩვენ ამ ნიშნით მოწინავე პოზიციაზე ვდგავართ და გაცილებით უკეთესი იქნებოდა, რომ არა ეს ყოველმხრივი შემოტევა, მათ შორის შიდა ექსტრემისტული ძალების მობილიზება ეკონომიკისა და სტაბილურობის საწინააღმდეგოდ. მიუხედავად ამისა, ჩვენ ეს პოლიტიკური ნიშნითაც უნდა შევაფასოთ, რადგან ასეთი შეფასება გარკვეულ დასკვნებამდე გაგვიყვანს. საქართველო ფეხზე დგას და სტაბილურობას ინარჩუნებს, ეკონომიკური ზრდა შენარჩუნებულია და ამ მაჩვენებლითაც რეგიონში მოწინავეთა შორის ვართ“, – განაცხადა ვოლსკიმ.

Georgia remains on stable footing, with economic growth preserved, placing the country among the regional leaders, Parliament Deputy Speaker Gia Volski said on Saturday.
Volski made the remarks in response to a UN report projecting that Georgia will lead the Caucasus region in economic growth in 2026, with a 5.4 percent growth rate surpassing neighbouring countries as well as Ukraine (2.3 percent) and Moldova (2.5 percent).
Volski noted that the growth rate could have been even higher if it were not for the “multifaceted assaults” on the country.
“We sympathise with Ukraine and strongly support efforts to restore its economy. Despite that destruction, economic growth ensures stability and shows a glimmer of light at the end of the tunnel. Here, we are talking about growth from negative to positive — from a devastated, ground-level economy — and even modest gains are a good sign,” Volski said.
Commenting on Georgia’s own economy, he added: “Factually, we are in a leading position by this indicator. It would be even better if not for the multifaceted assaults, including the mobilisation of internal extremist forces against the economy and stability. Nevertheless, this should also be assessed politically, as it leads to certain conclusions. Georgia stands strong, maintains stability, and preserves economic growth, ranking among the regional leaders.”