უკრაინელი მიგრანტი ბავშვების სასკოლო განათლებისათვის სექტორები გახსნილია 4 სკოლაში. სისტემა 3000-მდე მოსწავლეს მოემსახურა სამი სასწავლო წლის განმავლობაში. ამჟამად საჯარო სკოლებში ირიცხება 2200 მოსწავლე, დასაქმებულია 80-მდე უკრაინელი მასწავლებელი და ბავშვთა ფსიქოლოგი, - წერს პარლამენტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე გიორგი ვოლსკი.
"ცნობისათვის:
უკრაინელი მიგრანტი ბავშვების სასკოლო განათლებისათვის სექტორები გახსნილია 4 სკოლაში, თბილისსა და ბათუმში.
სისტემა 3000-მდე მოსწავლეს მოემსახურა სამი სასწავლო წლის განმავლობაში, საიდანაც 800-მდე მოსწავლემ დაასრულა მე-11 კლასი ან დაბრუნდა უკრაინაში. ამჟამად საჯარო სკოლებში ირიცხება 2200 მოსწავლე. ამათგან 1383 მოსწავლე სწავლობს უკრაინულ სექტორზე, ხოლო დანარჩენი - რუსულ სექტორზე. დასაქმებულია 80-მდე უკრაინელი მასწავლებელი და ბავშვთა ფსიქოლოგი.
2022-2025 წლებში უკრაინელი ბავშვებზე განათლების სამინისტროს ხაზით დახარჯულია 20 მილიონამდე ლარი“, - წერს გიორგი ვოლსკი.

The education programme, launched in response to the war in Ukraine, has seen around 800 students either complete the 11th grade in Georgia or return to Ukraine, Volski informed.
More than 3,000 Ukrainian migrant children have received education in Georgia since 2022, with 2,200 currently enrolled in public schools, Giorgi Volski, First Deputy Chairman of the Georgian Parliament said on Tuesday.
Dedicated Ukrainian-language and Russian-language sectors have been established in four public schools - three in Tbilisi and one in Batumi. Of the current students, 1,383 are studying in the Ukrainian sector, while the rest are in Russian-language classes, he said.
The education programme, launched in response to the war in Ukraine, has seen around 800 students either complete the 11th grade in Georgia or return to Ukraine.
Around 80 Ukrainian teachers and child psychologists are employed under the initiative, which has received approximately 20 million GEL in funding from Georgia’s Ministry of Education between 2022 and 2025.