გივი მიქანაძემ პარიზში UNESCO-ს გენერალური დირექტორის მოწვევით „განათლების ტრანსფორმაციის სამიტში“ მიიღო მონაწილეობა
განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა გივი მიქანაძემ, UNESCO-ს გენერალური დირექტორის მოწვევით, მონაწილეობა მიიღო „განათლების ტრანსფორმაციის სამიტში“, რომელიც პარიზში, UNESCO-ს სათავო ოფისში გაიმართა.
პრესსამსახურის ინფორმაციით, მინისტრმა სიტყვით გამოსვლისას საქართველოში მიმდინარე განათლების რეფორმებზე, მიღწეულ შედეგებსა და დაგეგმილ ინიციატივებზე ისაუბრა.
გივი მიქანაძემ განათლების ხარისხის ამაღლების მიმართულებით საერთაშორისო თანამშრომლობის გაღრმავების მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი და UNESCO-სთან პარტნიორობის ფარგლებში განხორციელებულ პროექტებსა და სამომავლო გეგმებზე ისაუბრა.
"განათლების ტრანსფორმაციის სამიტში“ მსოფლიოს 40 ქვეყნის განათლების მინისტრები და განათლების სფეროს ლიდერები მონაწილეობდნენ. ღონისძიების მიზანი იყო 2022 წლის სამიტის შემდეგ მიღწეული პროგრესის შეჯამება და მდგრადი განვითარების მე-4 მიზნის ხარისხიანი განათლების მიღწევის პროცესის დაჩქარების ხელშეწყობა.
სამიტს ესწრებოდა საქართველოს ელჩი საფრანგეთის რესპუბლიკაში და UNESCO-ში საქართველოს მუდმივი წარმომადგენელი ირაკლი ყურაშვილი.
პარიზში ვიზიტის ფარგლებში გივი მიქანაძემ ორმხრივი შეხვედრები გამართა UNESCO-ს გენერალურ დირექტორ ხალედ ელ-ენანისთან და განათლების საკითხებში UNESCO-ს გენერალური დირექტორის მოადგილე ქუნ ჩენთან.

Georgian Education Minister Givi Mikanadze has addressed the UNESCO Education Transformation Summit in Paris, outlining the country’s ongoing education reforms, the progress achieved so far and the Government’s planned initiatives in the sector.
The Minister also underscored the importance of strengthening international cooperation to improve the quality of education and highlighted projects implemented in partnership with UNESCO, as well as future plans for collaboration.
The Education Transformation Summit, held at UNESCO headquarters, brought together education ministers and education leaders from around 40 countries. The event aimed to review progress made since the 2022 Education Transformation Summit and accelerate efforts to achieve Sustainable Development Goal 4 on ensuring inclusive and equitable quality education.
During his visit to Paris, Mikanadze held bilateral meetings with UNESCO Director-General Khaled El-Enany and UNESCO Assistant Director-General for Education Qun Chen.