იგნატი - ოკუპანტებმა კიევის ოლქში კერძო სპორტულ კომპლექსს დაარტყეს და არა საწვრთნელ პოლიგონს
რუსული ბალისტიკური რაკეტები კიევის ოლქში კერძო სპორტულ კომპლექსს მოხვდა და არა უკრაინის შეიარაღებული ძალების საწვრთნელ პოლიგონს, - ამის შესახებ საჰაერო ძალების პრესსპიკერმა იური იგნატმა განაცხადა.
"ეს არ არის პოლიგონი, ეს სპორტული კომპლექსია, ის კერძოა და არანაირი კავშირი სამხედროებთან არ აქვს“, - აღნიშნა იგნატმა.
მისივე თქმით, სამართალდამცველებმა ახლა ღონისძიების ორგანიზატორების ქმედებები უნდა შეაფასონ.
კიევის საოლქო სახელმწიფო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებლის რუსლან ოლეინიკის თქმით, დაბომბვის ადგილზე ყველა საგანგებო სამსახური მუშაობს.
"ბუჩას რაიონში დაბომბვის შედეგად დაზიანდა 27 კერძო სახლი და 44 სატრანსპორტო საშუალება. დაღუპულთა და დაჭრილთა რაოდენობა ზუსტდება“, - განაცხადა მან.
დღეს შუადღისას, რუსეთის საოკუპაციო ძალებმა კიევის რეგიონზე ბალისტიკური რაკეტით დარტყმა განახორციელეს. ყველაზე დიდი ზიანი ბუჩას რაიონს მიადგა.
წინასწარი ინფორმაციით, თავდასხმის შედეგად 10 ადამიანი დაიღუპა, დაახლოებით ასმა კი სხვადასხვა სიმძიმის დაზიანებები მიიღო.
გენერალურმა პროკურორმა რუსლან კრავჩენკომ განაცხადა, რომ სამართალდამცავმა ორგანოებმა საქმე სისხლის სამართლის ორი მუხლით აღძრეს - ერთი ეხება სამხედრო დანაშაულებს უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 438-ე მუხლით, მეორე კი უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 367-ე მუხლის მე-3 ნაწილს სამსახურებრივი მოვალეობების შესაძლო არაჯეროვანი შესრულების შესახებ ღონისძიების ორგანიზებისა და ჩატარების დროს, რასაც შეეძლო გამოეწვია ადამიანთა დაღუპვა და სხვა მძიმე შედეგები.

Yuriy Ignat, head of the communications department of the Air Force Command of the Armed Forces of Ukraine, has said a Russian ballistic missile struck a private sports complex in Kyiv region rather than a Ukrainian military training ground.
“This is not a training ground. It is a private sports complex and has no connection to the military,” Ignat said.
He added that law enforcement authorities would assess the actions of those responsible for organising the event that was taking place at the site.
According to Ruslan Oleinyk, acting head of the Kyiv Oblast military administration, emergency services remain at the scene of the attack in Bucha district.
Oleinyk said the strike damaged 27 private homes and 44 vehicles, while the number of people killed and injured is still being verified.
Earlier today, Russian forces launched a ballistic missile attack on the Kyiv region. Preliminary reports indicated that 10 people were killed and around 100 others injured, with Bucha district sustaining the heaviest damage.
Ukraine’s Prosecutor General Ruslan Kravchenko said investigators had opened criminal proceedings under articles relating to war crimes and possible negligence in the organisation of the event, which may have contributed to the loss of life and other serious consequences.