ირაკლი ღარიბაშვილს მილიონი ლარის ოდენობის გირაო შეეფარდა, რომელიც 30 დღის განმავლობაში უნდა გადაიხადოს
თბილისის საქალაქო სასამართლომ ყოფილ პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილს განსაკუთრებით დიდი ოდენობით უკანონო შემოსავლების ლეგალიზაციის საქმეზე აღკვეთის ღონისძიების სახით მილიონი ლარის ოდენობის გირაო შეუფარდა. გადაწყვეტილება მოსამართლე ეკა ბარბაქაძემ გამოაცხადა.
სასამართლომ სრულად დააკმაყოფილა პროკურატურის შუამდგომლობა. ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა აღნიშნული თანხა 30 დღის ვადაში უნდა გადაიხადოს. გარდა ამისა, დაკმაყოფილდა პროკურატურის შუამდგომლობები ქვეყნის ფარგლებს გარეთ გამგზავრების აკრძალვისა და პასპორტის ჩამორთმევაზე.
თავად ღარიბაშვილს სხდომაზე განცხადება არ გაუკეთებია. შემოიფარგლა მხოლოდ მოკლე კომენტარით, რომ ბრალს ეთანხმება.
წინასასამართლო სხდომა 16 დეკემბერს გაიმართება.
17 ოქტომბერს ირაკლი ღარიბაშვილის, გრიგოლ ლილუაშვილის, ოთარ ფარცხალაძის და მათთან დაკავშირებული პირების საცხოვრებელ სახლებში ჩხრეკა ჩატარდა. როგორც პროკურატურაში განაცხადეს, ამოღებულია სხვადასხვა ელექტრონული მოწყობილობა, დოკუმენტაცია და დიდი ოდენობით ფულადი თანხა.
ყოფილი პრემიერ-მინისტრს ირაკლი ღარიბაშვილს პროკურატურამ ბრალდება 194-ე მუხლის მესამე ნაწილის გ ქვეპუნქტით წარუდგინა, რაც გულისხმობს უკანონო შემოსავლის ლეგალიზებას, რასაც თან ახლდა განსაკუთრებით დიდი შემოსავლის მიღება.

Court sets ₾1 mln bail for ex-PM Irakli Garibashvili in money laundering case
The court also granted the prosecution’s additional requests to confiscate Garibashvili’s passport and to prohibit him from leaving the country
The Tbilisi City Court has set bail of 1 million GEL as a pretrial measure for former Prime Minister Irakli Garibashvili, who faces charges of large-scale money laundering.
The decision was announced by Judge Eka Barbakadze on Friday, who fully upheld the Prosecutor’s Office’s motion. Under the ruling, Garibashvili must pay the bail amount within 30 days.
The court also granted the prosecution’s additional requests to confiscate Garibashvili’s passport and to prohibit him from leaving the country.
Garibashvili did not make a statement during the court hearing, limiting himself to a brief remark acknowledging the charge.
The pretrial hearing is scheduled for 16 December.
On 17 October, investigators conducted searches at the residences of Garibashvili, former security chief Grigol Liluashvili, former prosecutor general Otar Partskhaladze, and several other alleged associates. According to the Prosecutor’s Office, the operation resulted in the seizure of electronic devices, documentation, and large sums of cash.