ირაკლი კობახიძე - დაახლოებით წელიწად-ნახევარში ქვეშეთი-კობის საავტომობილო გზა მთლიანად იქნება აშენებული
დაახლოებით წელიწად-ნახევარში ქვეშეთი-კობის საავტომობილო გზა მთლიანად იქნება აშენებული და შესაბამისად, გამარტივდება გადაადგილება სტეფანწმინდის, ყაზბეგის მუნიციპალიტეტის მიმართულებით, გარდა ამისა, ოთხივე სეზონზე იქნება კომფორტული გადაადგილება, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისი თქმით, დღეს მცხეთა-მთიანეთში სტუმრობისას, ქვეშეთი-კობის საავტომობილო გზის სამშენებლო სამუშაოები დაათვალიერა.
"ეს არის ერთ-ერთი ყველაზე რთული მონაკვეთი, 23-კილომეტრიანი მონაკვეთი, სადაც გაიჭრა 9-კილომეტრიანი, უნიკალური გვირაბი, ასევე 2 უნიკალური ხიდი შენდება და ეს სამუშაოები დავათვალიერეთ ადგილზე. დაახლოებით წელიწად-ნახევარში უკვე ეს გზა მთლიანად იქნება აშენებული და შესაბამისად გამარტივდება გადაადგილება სტეფანწმინდის, ყაზბეგის მუნიციპალიტეტის მიმართულებით და გარდა ამისა, ოთხივე სეზონზე იქნება კომფორტული გადაადგილება. შესაბამისად, ქვეყნისთვის, მათ შორის ეკონომიკური, ასევე სოციალური თვალსაზრისით, ეს პროექტი არის განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანი“, - განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა.
მისივე თქმით, დღეს ასევე დაათვალიერა დუშეთის რეაბილიტირებული სკოლა.
"განახლდა მთლიანად პირველი სკოლა და მინდა მივულოცო, პირველ რიგში ბავშვებს, ასევე მასწავლებლებს განახლებულ სკოლაში სასწავლო წლის დაწყება. ასევე მცხეთაში ვიყავით, სადაც განახლდა მუზეუმი და მალე უკვე სრულად გაიხსნება ეს მუზეუმი. სრულად განთავსდება ექსპონატები. ეს მნიშვნელოვანია რეგიონისთვის და კონკრეტულად მცხეთის მუნიციპალიტეტისთვის“, - განაცხადა კობახიძემ.

Georgia’s PM vows key mountain road will be completed within 18 months
Georgia’s Prime Minister Irakli Kobakhidze has announced that the Kvesheti-Kobi road project, a major infrastructure development in the country’s mountainous region, will be completed in about a year and a half.
Speaking to journalists during a visit to Mtskheta-Mtianeti on Monday, Kobakhidze inspected ongoing construction on the 23-kilometre route, which includes a 9-kilometre tunnel and two large bridges.
“This is one of the most difficult sections of road. In about a year and a half the entire stretch will be completed, which will make travel towards Stepantsminda and Kazbegi municipality much easier. It will also ensure comfortable year-round movement,” he said.
Kobakhidze stressed the road’s economic and social importance, noting that it would improve connectivity for both residents and visitors in Georgia’s northern mountain region.
The prime minister also toured other projects in the area, including the renovated Dusheti school and the newly refurbished Mtskheta Museum, which is set to reopen soon with its full collection of exhibits on display.