პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე თურქეთის რესპუბლიკის ჯანმრთელობის მინისტრ ქემალ მემიშოღლუს შეხვდა, რომელიც საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით იმყოფება.
მთავრობის ადმინისტრაციის ინფორმაციით, შეხვედრისას საუბარი შეეხო საქართველოსა და თურქეთის სტრატეგიულ პარტნიორობას და ჯანდაცვის სფეროში აქტიურ თანამშრომლობას.
"აღინიშნა, რომ ჯანდაცვის სფეროში ორი ქვეყნის მჭიდრო პარტნიორობამ კონკრეტული ხელშესახები შედეგები მოიტანა როგორც მოქალაქეებისთვის ხარისხიანი სამედიცინო მომსახურების უზრუნველყოფის, ისე მედიკამენტებზე ფინანსური ხელმისაწვდომობის კუთხით.
ხაზი გაესვა თურქეთის კლინიკებთან ნაყოფიერ თანამშრომლობას ბავშვთა ონკოლოგიის სერვისების გაძლიერების მიმართულებით. პრემიერ-მინისტრმა თურქეთის ჯანმრთელობის მინისტრს საქართველოს ჯანდაცვის სექტორის მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა და იმედი გამოთქვა, რომ ორი ქვეყნის ჯანდაცვის უწყებებს შორის თანამშრომლობის მემორანდუმის გაფორმება პარტნიორობის შემდგომ განვითარებას შეუწყობს ხელს.
შეხვედრას საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი მიხეილ სარჯველაძე და მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსი ლევან ჟორჟოლიანი დაესწრნენ", - აღნიშნულია ინფორმაციაში.

The Georgian Government Administration on Tuesday said the meeting had highlighted the “tangible results” of close collaboration between the two countries in improving access to quality medical services and ensuring affordability of medicines
Prime Minister Irakli Kobakhidze met with Kemal Memişoğlu, Turkey’s Minister of Health, who is on an official visit to Georgia, to discuss ways to strengthen strategic partnership and cooperation in the healthcare sector.
The Georgian Government Administration on Tuesday said the meeting had highlighted the “tangible results” of close collaboration between the two countries in improving access to quality medical services and ensuring affordability of medicines.
The discussion also underscored “productive cooperation” with Turkish clinics in enhancing pediatric oncology services. Prime Minister Kobakhidze thanked Minister Memişoğlu for Turkey’s support of Georgia’s healthcare system and expressed hope that a memorandum of understanding between the two health ministries will further advance bilateral partnership.
The meeting was attended by Mikheil Sarjveladze, Georgia’s Minister of Internally Displaced Persons, Labour, Health and Social Affairs, and Levan Zhorzholiani, Head of the Government Administration.