"ირანის ენერგეტიკულ ინფრასტრუქტურასა და პორტებზე უმცირეს თავდასხმასაც კი ჩვენი გამანადგურებელი და დამანგრეველი პასუხი მოჰყვება"
ირანის ისლამური რევოლუციის გუშაგთა კორპუსი აცხადებს, რომ თუ ირანის ენერგეტიკულ ინფრასტრუქტურასა და პორტებზე თავდასხმა განხორციელდება, რეგიონში ნავთობისა და გაზის ობიექტებს დაწვავს.
"ვაფრთხილებთ აგრესორ მთავრობას და მის ყველა მოკავშირეს, რომ ირანის ენერგეტიკულ ინფრასტრუქტურასა და პორტებზე უმცირეს თავდასხმასაც კი ჩვენი გამანადგურებელი და დამანგრეველი პასუხი მოჰყვება, ასეთი აგრესიის შემთხვევაში, რეგიონის ყველა ნავთობისა და გაზის ინფრასტრუქტურა, რომელშიც შეერთებულ შტატებსა და მის დასავლელ მოკავშირეებს პირადი ინტერესი აქვთ, განადგურდება", - აღნიშნულია ირანის რევოლუციის გუშაგთა კორპუსის განცხადებაში.
ირანში ოპერაციის დაწყებიდან შეერთებულმა შტატებმა ქვეყანაში 5500-ზე მეტ სამიზნეს დაარტყა, მათ შორის 60-ზე მეტ გემს.
The New York Times ცოტა ხნის წინ წერდა, რომ აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა შესაძლოა, თეირანის სამხედრო შესაძლებლობები არასაკმარისად შეაფასა, ეს კი ესკალაციის პირობებში ქვეყნის უსაფრთხოებისთვის დამატებით რისკებს ქმნის.
ადრე გავრცელებული ინფორმაციით, შესაძლოა, ირანმა დაძაბულობის ფონზე დანაღმა ჰორმუზის სრუტე, რამაც საფრთხე შეუქმნა გლობალურ ნავთობმომარაგებას და აიძულებს აშშ-ის ადმინისტრაცია სასწრაფოდ ეძიოს გზები რეგიონში სიტუაციის სტაბილიზაციისთვის.
საპასუხოდ დონალდ ტრამპმა განაცხადა, რომ თუ ეს სიმართლეა, მას თეირანისთვის სერიოზული შედეგები მოჰყვება.
აღსანიშნავია, რომ ტრამპმა განაცხადა, რომ შეერთებულმა შტატებმა ფაქტობრივად მოიგო ომი ირანის წინააღმდეგ და ერთადერთი კითხვა არის, ზუსტად როდის დასრულდება საბრძოლო მოქმედებები.
ირანის უზენაესმა ლიდერმა მოჯთაბა ხამენეიმ მისი არჩევის შემდეგ პირველი განცხადება გააკეთა, რომელსაც თან ახლდა მუქარა. მისი თქმით, ახლო აღმოსავლეთში არსებული ყველა ამერიკული სამხედრო ბაზა დაუყოვნებლივ უნდა დაიხუროს და რომ "ამ ბაზებს თავს დაესხებიან“.

Iran warns of regional energy attacks if its infrastructure is targeted
In a statement this week, the IRGC said even the smallest strike against Iran’s energy sector would be met with retaliation against regional infrastructure
Islamic Revolutionary Guard Corps has warned that any attack on Iran’s energy infrastructure or ports would trigger a “destructive” response targeting oil and gas facilities across the region.
In a statement this week, the IRGC said even the smallest strike against Iran’s energy sector would be met with retaliation against regional infrastructure in which the United States and its Western allies have interests.
The warning comes amid escalating tensions following ongoing US military operations in Iran. According to Iranian sources, the United States has struck more than 5,500 targets in the country since the start of the campaign, including more than 60 vessels.
The situation has raised concerns about the potential impact on global energy supplies. Earlier reports suggested Tehran might consider mining the strategically vital Strait of Hormuz, a move that could disrupt a major artery of the world’s oil trade and threaten international energy markets.
Responding to the reports, Donald Trump said that if the claims were true, Tehran would face “serious consequences”.
The New York Times has also reported that the US president may have underestimated Iran’s military capabilities, a miscalculation analysts say could increase risks for US security if the conflict escalates further.
Earlier, Trump said the United States had effectively won the war against Iran, adding that the only remaining question was when exactly the fighting would end.
Meanwhile, Iran’s supreme leader, Mojtaba Khamenei, issued his first public remarks since taking office, warning that all American military bases in the Middle East should be closed immediately. He added that the bases would otherwise become targets for attack.