ისრაელის საელჩო - ილია მეორის გარდაცვალება უდიდესი დანაკარგია საქართველოსა და მთელი მართლმადიდებლური სამყაროსთვის
საქართველოში ისრაელის საელჩო საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის ილია მეორის გარდაცვალების გამო სამძიმარს გამოთქვამს.
ისრაელის საელჩოს განცხადებით, ილია მეორის გარდაცვალება უდიდესი დანაკარგია საქართველოსთვის და მთელი მართლმადიდებლური სამყაროსთვის.
„ის იყო სულიერი წინამძღოლი, რომლის სახელი განუყოფლად უკავშირდება ეროვნულ გამთლიანებას, ქვეყნის სულიერი ცხოვრების აღორძინებას და საზოგადოების გაერთიანებას.
ისრაელის მთავრობისა და ხალხის სახელით, ელჩი ვალიდ აბუ ჰაია და საქართველოში ისრაელის საელჩო გულწრფელ სამძიმარს უცხადებს საქართველოს მოსახლეობას და საქართველოს მართლმადიდებელ ეკლესიას“, – აღნიშნულია საქართველოში ისრაელის საელჩოს სამძიმრის წერილში.
სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი ილია მეორე 17 მარტს, 93 წლის ასაკში გარდაიცვალა. საქართველოში გლოვაა გამოცხადებული.

Israel’s Embassy in Georgia expresses condolences over the death of Patriarch Ilia II
The embassy described his passing as a profound loss for Georgia and the entire Orthodox Christian world
The Embassy of Israel in Georgia has extended its condolences following the death of Ilia II, Catholicos-Patriarch of All Georgia.
In a statement, the embassy described his passing as a profound loss for Georgia and the entire Orthodox Christian world. “He was a spiritual leader whose name is inseparably linked with national unity, the revival of the country’s spiritual life, and the consolidation of society,” the statement said.
On behalf of the Government and people of Israel, Ambassador Walid Abu Haya and the embassy conveyed their sincere condolences to the Georgian people and the Georgian Orthodox Church.
Ilia II died on March 17 at the age of 93. A period of national mourning has been declared in Georgia.