ივანე აბაშიძე - დღეს ისტორიული დღეა, რამდენადაც ანაკლიის ღრმაწყლოვანი ნავსადგურის მშენებლობა სრულიად ახალ ეტაპზე გადადის
"დღეს ისტორიული დღეა, რამდენადაც ანაკლიის ღრმაწყლოვანი ნავსადგურის მშენებლობა სრულიად ახალ ეტაპზე გადადის“, - აცხადებს სსიპ საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოს დირექტორი ივანე აბაშიძე პორტის საზღვაო აკვატორიაში პირველი დამღრმავებელი გემის (Tristao Da Cunha) შესვლასთან დაკავშირებით. კანონმდებლობით დადგენილი პროცედურების გავლის შემდგომ, გემი მუშაობას დაიწყებს ტალღმტეხის არხის მოწყობის მიზნით.
მისივე თქმით, ნავსადგურში უკვე მიღებულია პირველი ფსკერდამაღრმავებელი გემი, რომელიც პირველ რიგში ე.წ. ტალღმჭრელის ფსკერდაღრმავებით სამუშაოებს განახორციელებს.
"რამდენიმე კვირაში მას შეუერთდება მეორე მცურავი საშუალება, რომელიც განახორციელებს ნავსადგურის შესასვლელი არხისა და ე.წ. შიდა აუზის დაღრმავებით სამუშაოებს.
ბოლო წლების განმავლობაში საქართველოს ნავსადგურებში ტვირთბრუნვა მნიშვნელოვნად არის გაზრდილი. აღნიშნული, პირველ რიგში, განაპირობებს საქართველოს ნავსადგურებში გამტარუნარიანობის მაქსიმალურ დონეზე დატვირთვას და, ამ თვალსაზრისით, ანაკლიის ღრმაწყლოვანი ნავსადგურის განვითარება ხელს შეუწყობს შუა დერეფანში ტვირთნაკადის გაზრდას, რაც აკავშირებს ცენტრალური აზიის, აზიის სხვა რეგიონებისა და ევროპის სახელმწიფოებს“, - აცხადებს საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოს დირექტორი.
ანაკლიის ზღვის აკვატორიაში ფსკერი 17,5 მეტრამდე დაღრმავდება, შემდგომ ეტაპზე კი 1,380 მეტრის სიგრძის ტალღმტეხი აშენდება. აღნიშნული სამუშაოები წინასწარ განსაზღვრული გეგმის მიხედვით ხორციელდება.

The construction of the Anaklia Deep-Sea Port has entered a new phase following the arrival of the first dredging vessel, Tristao Da Cunha, in the port’s maritime area, according to Ivane Abashidze, Director of Georgia’s Maritime Transport Agency.
Abashidze described the development as a “historic day,” noting that, once all procedures required under Georgian legislation are completed, the vessel will begin dredging works for the construction of the port’s breakwater channel.
The first dredger will initially carry out seabed excavation works for the breakwater. A second dredging vessel is expected to join the project within the coming weeks to deepen the port’s entrance channel and the inner harbor basin.
According to the Maritime Transport Agency, cargo throughput at Georgia’s seaports has increased significantly in recent years, placing existing port infrastructure under growing capacity pressure. The agency says the Anaklia Deep-Sea Port will strengthen the Middle Corridor by increasing cargo handling capacity and improving transport links between Central Asia, other parts of Asia, and Europe.
As part of the current phase, the seabed in Anaklia’s maritime area will be dredged to a depth of 17.5 meters. The next stage of the project предусматривает the construction of a 1,380-meter-long breakwater, with the works proceeding in line with the approved implementation schedule.