საქართველოში სადამკვირვებლო მიზნით ჩამოვედი, დავესწარით საარჩევნო უბნის გახსნას, ყველაფერი წესრიგშია, - განაცხადა უნგრეთის პარლამენტის წევრმა კატალინ ჩობორმა.
"საქართველოს ძალიან კარგი და საინტერესო საარჩევნო სისტემა აქვს. იმედი მაქვს, რომ დღეს ყველაფერი კარგად ჩაივლის“, - აღნიშნა კატალინ ჩობორმა.
საქართველოში დღეს ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები
ცესკოს მონაცემებით, საარჩევნო პროცესს დააკვირდებიან 27 ადგილობრივი ორგანიზაციის და 28 საერთაშორისო დამკვირვებლები, მათ შორის ბულგარეთიდან, ალბანეთიდან, ბოსნია და ჰერცეგოვინადან, უნგრეთიდან, სლოვაკეთიდან, მონტენეგროდან, თურქეთიდან და მოლდოვიდან.

Hungarian MP observes polling station opening in Georgia, reports ‘everything in order’
Hungarian lawmaker Katalin Csöbör, who arrived in Georgia as an international observer, on Saturday said she attended the opening of a polling station and found everything in order.
“I came to Georgia for observation purposes. We attended the opening of a polling station and everything was fine. Georgia has a very good and interesting electoral system. I hope everything will go well today,” Csöbör noted.
Local government elections are being held in Georgia today. The Central Election Commission said the electoral process is being monitored by 27 local and 28 international observer organisations, including delegations from Bulgaria, Albania, Bosnia and Herzegovina, Hungary, Slovakia, Montenegro, Turkey, and Moldova.