კელოგი - რუსეთის აღმაშფოთებელი თავდასხმები საფრთხეს უქმნის მშვიდობას, რომლისკენაც აშშ-ის პრეზიდენტი მიისწრაფვის
რუსეთის აღმაშფოთებელი თავდასხმები საფრთხეს უქმნის მშვიდობას, რომლისკენაც აშშ-ის პრეზიდენტი მიისწრაფვის, - ამის შესახებ უკრაინის საკითხებში აშშ-ის პრეზიდენტის სპეციალური წარმომადგენელი კიტ კელოგი სოციალურ ქსელში წერს.
კელოგმა აღნიშნა, რომ რუსეთმა სრულმასშტაბიანი ომის დაწყებიდან მეორე ყველაზე მასშტაბური საჰაერო თავდასხმა განახორციელა, 600 დრონის და 31 რაკეტის გამოყენებით.
"სამიზნეები? არა ჯარისკაცები და იარაღი, არამედ კიევის საცხოვრებელი უბნები – დაიბომბა სამოქალაქო მატარებლები, ევროკავშირისა და ბრიტანეთის მისიის საბჭოს ოფისები და უდანაშაულო, მშვიდობიანი მოსახლეობა. ეს აღმაშფოთებელი თავდასხმები საფრთხეს უქმნის მშვიდობას, რომლისკენაც აშშ-ის პრეზიდენტი მიისწრაფვის“, – წერს კიტ კელოგი.
28 აგვისტოს, რუსმა ოკუპანტებმა უკრაინაზე მორიგი მასიური თავდასხმა განახორციელეს - 600-ზე მეტი დრონი და სხვადასხვა ტიპის რაკეტა გაუშვეს. რუსებმა უკრაინის დედაქალაქს "შაჰედებით“, ფრთოსანი და ბალისტიკური რაკეტებით, მათ შორის "კინჟალებით“ შეუტიეს.
კიევზე ღამის მასშტაბური თავდასხმის შედეგად, დედაქალაქის ყველა რაიონში ნგრევა დაფიქსირდა. ეს სრულმასშტაბიანი ომის დაწყების შემდეგ პირველად მოხდა.
ამჟამად ცნობილია 19 დაღუპულის შესახებ, მათ შორის არიან მოზარდები.
გარდა ამისა, რუსებმა დიპლომატიური დაწესებულებები დაბომბეს. კერძოდ, დაზიანდა ევროკავშირის მისიის შენობა უკრაინაში.
ევროსაბჭოს პრეზიდენტმა ანტონიო კოსტამ განაცხადა, რომ რუსებმა განზრახ დააზიანეს ევროკავშირის მისიის შენობა, რომელიც ომში უკრაინას უჭერს მხარს. თუმცა, ევროპული საზოგადოება ამით არ შეშინდება.
ამავდროულად, უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ანდრეი სიბიგამ აღნიშნა, რომ რუსეთმა დიპლომატებზე თავდასხმა განახორციელა - ვენის კონვენციის პირდაპირი დარღვევით.

Russia’s latest massive strikes on Ukraine undermine the pursuit of peace, US Special Representative for Ukraine Keith Kellogg said on Thursday in a social media post.
He stated Russia carried out its second-largest air assault since the start of the full-scale war, deploying 600 drones and 31 missiles.
“The targets? Not soldiers or weapons, but Kyiv’s residential districts — civilian trains, offices of the EU and UK missions, and innocent, peaceful people. These outrageous attacks threaten the peace toward which the US President is striving”, Kellogg wrote.
On the night of August 28, Russia launched a massive strike against Ukraine, hitting the capital with Shahed drones, cruise missiles, and ballistic missiles, including Kinzhal hypersonic weapons. For the first time since the beginning of the war, destruction was reported across all districts of Kyiv.
Nineteen people, including teenagers, have been confirmed killed so far.
Russia also targeted diplomatic facilities, damaging the building of the EU mission in Ukraine. European Council President António Costa condemned the attack, stressing that the EU would not be intimidated.
Ukraine’s Deputy Foreign Minister Andriy Sybiha said Russia’s strike on diplomatic missions constituted a direct violation of the Vienna Convention.