კიბერდანაშაულის ბრალდებით ორი პირი დააკავეს, რომლებმაც ერთ-ერთ ბანკს 374 715 ლარის ოდენობის ფინანსური ზიანი მიაყენეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის საგამოძიებო მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, კომპლექსურად ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ფინანსური სარგებლის მიღების მიზნით კომპიუტერული სისტემის ფუნქციონირებაში ჯგუფურად, უნებართვოდ ჩარევის ბრალდებით 2 პირი დააკავეს.
შსს-ს ინფორმაციით, გამოძიებით დადგინდა, რომ დაკავებულებმა ერთ-ერთი ბანკის კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო ჩარევით დიდი ოდენობით ფინანსური სარგებლის მიღება განიზრახეს. ბრალდებულებმა დანაშაულებრივი გეგმა სისრულეში მოიყვანეს - ბანკის კომპიუტერული სისტემის ფუნქციონირებაში ჯგუფურად, უნებართვოდ ჩაერივნენ, რის შედეგადაც ბანკს 374 715 ლარის ოდენობის ფინანსური ზიანი მიაყენეს.
სამართალდამცველებმა დამნაშავე პირები ბრალდებულის სახით მოსამართლის განჩინების საფუძველზე დააკავეს.
გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 286-ე პრიმა მუხლით მიმდინარეობს. დანაშაული თავისუფლების 10 წლამდე ვადით აღკვეთას ითვალისწინებს.

Two Arrested Over Cybercrime That Allegedly Caused Bank GEL 374,715 in Losses
Two people have been arrested in Tbilisi on charges of illegally interfering with a computer system as part of an alleged scheme to obtain financial gain, Georgia’s Ministry of Internal Affairs said.
According to the ministry, officers from the Main Investigative Division of the Tbilisi Police Department detained the suspects following a series of investigative measures.
The investigation found that the suspects allegedly gained unauthorised access to the computer system of a bank with the intention of obtaining a large financial benefit. Authorities said the pair interfered with the bank’s computer system without authorisation, causing financial losses amounting to GEL 374,715.
The suspects were arrested on the basis of a court order.
The investigation is being conducted under Article 286¹ of Georgia’s Criminal Code. The offence carries a prison sentence of up to 10 years.